2 lipca, punktualnie o godzinie 12:00 na placu Grunwaldzkim w Gorzowie Wlkp. w Dzwon Pokoju wspólnie uderzyli prezydent miasta Jacek Wójcicki oraz przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski. To tradycyjny element świętowania urodzin Gorzowa, które w czwartek, miasto obchodziło już po raz 763.

gorzów
fot. archiwum Regioneo

2 lipca, przed 763 latami, dokładnie w 1257 roku, margraf Johann I z dynastii askańskiej podpisał dokument, na mocy którego Albert de Luge upoważniony został do założenia miasta o nazwie Landisberch Novam. Tradycyjnym elementem świętowania urodzin Gorzowa jest uderzenie w Dzwon Pokoju. Podobnie było w tym roku jednak z uwagi na trwającą pandemię, uroczystość miała skromny charakter.

Zobacz:   Koncert ABBA Symfonicznie w Gorzowie Wlkp.

Ważnym wydarzeniem tego dnia był również powrót na tory gorzowskich tramwajów. Po trzyletniej przerwie, związanej z remontem torowiska wzdłuż ulic Kostrzyńskiej i Sikorskiego, nowoczesne wagony „Twist” po raz pierwszy wyruszyły na trasy z pasażerami. Po przejeździe dwóch pierwszych wagonów, pozostałe tramwaje ruszą w swoje trasy rejsowe, zgodnie z obowiązującym od 2 lipca od godziny 12.00 rozkładem jazdy.