Lubuscy policjanci-ozdrowieńcy po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 dzielą się swoim osoczem. To ważne bo pandemia jest w ofensywie, a chorych przybywa w szybkim tempie. Dzięki nim osocze trafi do potrzebujących i wspomoże leczenie chorych na COVID-19 ale to wciąż kropla w morzu potrzeb.

Leczenie chorych na COVID-19
fot. Policja

Koronawirus nie tylko nie odpuszcza ale i jest w ofensywie – niemal codziennie bite są kolejne rekordy zakażeń. Dopóki nie pojawi się szczepionka, wprowadzone zostały obostrzenia, których celem jest opanowanie pandemii. Istnieje jednak możliwość pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy przebyli zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Te zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych z zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

Po przetoczeniu przeciwciała mają za zadanie eliminację koronawirusa z organizmu zakażonego pacjenta. Potrzebujących w szybkim tempie przybywa, a chętnych jest niewielu. Znaleźli się jednak trzej policjanci z Gorzowa Wlkp. – Artur Chorąży z Wydziału Prewencji oraz Tomasz Stelmach i Łukasz Zalewski – obaj z Wydziału Ruchu Drogowego. – To gest potrzeby serca ale i przejaw troski o zdrowie i życie chorych na COVID-19 – mówi Marcin Maludy, rzecznik prasowy lubuskiej policji. – Ale to wciąż kropla w może potrzeb. – dodaje.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

We wtorek, 20 października, diagności z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze pobrali od nich osocze. Czynność tą należy powtórzyć jeszcze dwukrotnie w tygodniowych odstępach czasu. Chętnych takich jak gorzowscy policjanci wciąż jest niewielu. Dlatego niech ich przykład będzie zachętą dla innych. Taka inicjatywa i gest może okazać się darem życia.

Kto może być dawcą osocza?

Dawcą osocza mogą być wszystkie osoby, które:

  1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe  zakażenie wirusem SARS-CoV-2
  2. Sa obecnie uznane za zdrowe, czyli:
    • od dnia wykonania ostatniego badania (2 kolejne ujemne badania) na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR) minęło 14 dni
    • lub przebyły potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 i minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR)
    • lub miały stwierdzone przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR)
  3. Są w wieku 18-60 lat
  4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników
Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję

Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

 Jak pobierane jest osocze?

Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza – zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadza w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza w taki sposób można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok 220-230 ml osocza.