Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa uruchomiło program w ramach którego pobierane jest osocze od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2. Osocze to składnik krwi, który może wspomagać leczenie osób z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia.

osocze od ozdrowieńców
fot. Pixabay

Kto to jest ozdrowieniec?

Osoba, u której wykryto materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 – może przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19 – a obecnie nie wykrywa się obecności wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli RT-PCR) lub osoba, która nie miała stwierdzonego zakażenia, a obecnie w jej krwi wykrywa się przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

Kto może być dawcą osocza?

Dawcą osocza mogą zostać wszystkie osoby, które spełniają kryteria kwalifikacyjne określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dn. 11 września 2017 r. m.in.:

  • Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2
  • Od wykonania ostatniego badania na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR), które było ujemne minęło 14 dni
  • Są w wieku 18-60 lat
  • Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników
  • Kobiety, które nie były w ciąży
Zobacz:   30 milionów złotych dla lubuskiej oświaty. Unijna pomoc na termomodernizację placówek oświatowych

RCKiK w Zielonej Górze zaprasza do oddania osocza wszystkie osoby, które mają już za sobą walkę z koronawirusem i prosi o kontakt telefoniczny: 68 329 83 93 lub 68 329 83 89.

Możesz pomóc w walce z COVID-19 gdziekolwiek jesteś

Program pobierania osocza od ozdrowieńców COVID-19 został wdrożony przez stacje krwiodawstwa w całej Polsce. Aktualnie w Polsce pobranych jest ok. 200 jednostek (stan na 7 maj 2020 r.). Osocze pobrane w tym programie może zostać w przypadku konieczności  wydane do innego województwa lub z innego województwa sprowadzone dla potrzeb pacjentów.