Do tej pory w województwie lubuskim osocze od ozdrowieńców po przebytej chorobie COVID-19 można było pobierać tylko w Zielonej Górze. Od poniedziałku, 2 listopada, ozdrowieńcy mogą również oddać osocze w Gorzowie Wlkp. – To świetna wiadomość nie tylko dla ozdrowieńców, ale przede wszystkim dla osób chorych, którym osocze może pomóc w leczeniu – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

oddać osocze w Gorzowie
fot. Pixabay

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze od kilku miesięcy pobiera osocze od osób, które przeszły chorobę COVID-19. Do tej pory tzw. ozdrowieńcy mogli się zgłaszać jedynie do placówki w Zielonej Górze. RCKiK uruchamia właśnie dodatkowy punkt w Oddziale Terenowym w Gorzowie Wlkp. przy ul. Dekerta 1 w budynku hotelu pracowniczego. – Wyposażyliśmy placówkę w separator osocza. Urządzenie daje nowe możliwości i pozwoli zwiększyć liczbę potencjalnych dawców – mów Monika Fabisz-Kołodzińska, Dyrektor RCKiK w Zielonej Górze.

Co ważne – osoby, które chcą oddać osocze, powinny wcześniej zgłosić się telefonicznie lub mailowo. Jeśli dawca spełnia kryteria o których piszemy poniżej, mogą napisać na adres osocze@rckik.zgora.pl, podając w wiadomości dane osobowe, numer telefonu, informacje o zachorowaniu, ewentualnie załączyć wyniki badań. Można również skontaktować się telefonicznie pod dedykowanym numerem 609 466 944.

Zobacz:   Koncert ABBA Symfonicznie w Gorzowie Wlkp.

Jeden dawca to trzy dawki „leku”

Oddanie osocza trwa nieco dłużej niż oddanie krwi. Zajmuje ok, 30-40 minut. W trakcie procedury krwinki białe i czerwone są oddzielane od płynu, w który „pływają”, czyli właśnie od osocza, po czym wracają do organizmu dawcy. Jednorazowo pobiera się ok. 600-650 ml tego płynu. Co istotne, z tej ilości osocza można przygotować aż trzy dawki terapeutyczne. Dodatkowo dawca osocza się bardzo szybko regeneruje – już po jednej dobie wyrównują się jego parametry. Osocze można oddawać nawet co tydzień (max. trzy razy). Zatem w ciągu miesiąca jeden dawca można oddać nawet dziewięć dawek osoczowego „leku”.

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa
  • przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe
  • zostały uznane za zdrowe po przechorowaniu COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, z wytworzonymi przeciwciałami do tego wirusa, u których minął okres co najmniej 14 dni od wyniku powtarzalnie ujemnego testu NAT
  • po zakażeniu SARS-CoV-2, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo zakończenia izolacji
  • u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 i nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał
  • są w wieku 18-60 lat
  • nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób
  • spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza
  • osocze mogą oddawać mężczyźni bez transfuzji w wywiadzie, kobiety bez ciąży i bez transfuzji w wywiadzie oraz osoby bez alloprzeciwciał do antygenów HLA
Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się  na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 650 ml osocza.

Co dalej dzieje się z osoczem?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Zobacz:   30 milionów złotych dla lubuskiej oświaty. Unijna pomoc na termomodernizację placówek oświatowych

Jak działa terapia osoczem?

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2, który powoduje chorobę COVID-19, po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno – niewspółmiernie do rozwoju zakażenia. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.