Jesienią, za sprawą zmiennych warunków, które utrudniają kierowcom jazdę, na drogach może być bardzo niebezpiecznie. Coraz częściej też pada deszcz, szybciej robi się ciemno, a mokra nawierzchnia drogi sprawia, ze droga hamowania wydłuża się. Podczas takiej pogody nie trudno o wypadek, o czym zapominają kierowcy jadący z nadmierną prędkością. By studzić ich zapędy i zapewnić bezpieczeństwo, policja prowadzi kontrole w ramach akcji Bezpieczny Powiat, podczas których eliminują z dróg nieodpowiedzialnych kierowców.

Jesienią zachowaj ostrożność i ściągnij nogę z gazu. Akcja "Bezpieczny Powiat"
Akcja „Bezpieczny Powiat” w pow. krośnieńskim – fot. Lubuska Policja

Październik, listopad, grudzień to trudne miesiące dla kierowców. Szybciej zapadający zmrok, częste opady deszczu, mgły i mokra nawierzchnia sprawiają, że drogi stają się niebezpieczne. Niestety mimo złych warunków, wielu kierowców decyduje się na wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, jazdę z dużą prędkością czy też nie zachowuje odstępu umożliwiającego bezpieczne zatrzymanie się. Z kolei piesi o tej porze roku stają się mniej widoczni, a to za sprawą ciemnej odzieży którą ubierają bez jakichkolwiek elementów odblaskowych.

Zobacz:   Trudne warunki na drogach

By ostudzić zapędy niektórych kierowców i przeciwdziałać niebezpiecznym zdarzeniom na drodze, policjanci krośnieńskiej drogówki w ramach działań „Bezpieczny Powiat” kontrolują prędkość z jaką kierowcy prowadzą swoje pojazdy, a także obserwują ich zachowanie na drodze. Pod kontrolą są także piesi, w szczególności to czy swoim zachowaniem nie powodują niebezpiecznych sytuacji, czy poza terenem zabudowanym mają po zmierzchu elementy odblaskowe oraz czy idą właściwą stroną jezdni.

Podczas działań mundurowi wręczają pieszym opaski odblaskowe i zachęcają do ich noszenia również w terenie zabudowanym. Każdy najmniejszy taki element sprawia, że stajemy się bardziej widoczni dla kierowców. Policjanci w ramach prowadzonych działań „Bezpieczny Powiat”, usytuowani są na głównych i lokalnych ciągach komunikacyjnych, w miejscach, gdzie najczęściej łamane są przepisy oraz gdzie dochodzi do poważnych zdarzeń drogowych, w tym w rejonach przejść dla pieszych.

Zobacz:   Niebezpieczna pogoda w Lubuskiem. Synoptycy ostrzegają: w czwartek marznący deszcz i silny wiatr

Pamiętajmy, że w okresie jesiennym musimy zwiększyć ostrożność z jaką prowadzimy pojazd i bezwzględnie przestrzegać przepisów, których łamanie może nieść poważne konsekwencje nie tylko dla nas, ale także dla innych użytkowników drogi. – przypominają policjanci.