Fizjoterapeuta, nauczyciel, fizyk, psycholog, czy geodeta – m.in. to oni znaleźli się w szeregach szczęśliwców, którzy złożyli w sobotę przysięgę wojskową. Przez 16 dni, podczas szkolenia podstawowego w 151 batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie, walczyli o to, by zostać żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Przysięgę Ojczyźnie złożyło blisko 70 rekrutów.

Złożyli przysięgę Ojczyźnie. Kolejni żołnierze w szeregach 12. Brygady WOT
Przysięga wojskowa. Materiały prasowe – fot. 12WBOT

Składający przysięgę żołnierze musieli odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały kilkanaście godzin. Nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, budowy broni, zasad zachowania na polu walki a także przetrwania w trudnych warunkach.

Zobacz:   Policja w Skwierzynie odzyskała skradzione motocykle warte 200 tysięcy złotych

Bardzo ważnym aspektem szkolenia była również nauka udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi, przyszli żołnierze musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej”. „Szesnastka” to dopiero początek drogi , jaką muszą przejść ochotnicy. Po przysiędze czekają ich obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne.

By osiągnąć pełną gotowość i uzyskać status „combat ready”, żołnierz WOT szkoli się trzy lata. W myśl zasady „służymy tam, skąd pochodzimy”, żołnierze będą powoływani na ćwiczeniach do batalionów, które są zlokalizowane najbliżej ich miejsca zamieszkania. Część nowych żołnierzy będzie służyć w nowym, 122 batalionie lekkiej piechoty w Dolaszewie.

Zobacz:   Policja w Skwierzynie odzyskała skradzione motocykle warte 200 tysięcy złotych

Przysięga, za każdym razem jest ogromnym przeżyciem dla kandydatów. Po wyczerpującym treningu wojskowym, w końcu mogą spotkać się ze swoimi rodzinami.

Co zrobić, by zostać żołnierzem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej?

Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić podstawowe warunki: być osobą pełnoletnią, mieć polskie obywatelstwo, być niekaranym i zdrowym. Nie można jednocześnie pełnić służby w innych rodzajach wojsk oraz niektórych służbach mundurowych. Najprostszy sposób aby złożyć wniosek do służby, to spotkanie z rekruterem WOT. Szczegółowe informacje można także znaleźć na stronie internetowej terytorialsi.wp.mil.pl a także na Facebooku.

Zobacz:   Policja w Skwierzynie odzyskała skradzione motocykle warte 200 tysięcy złotych

Kolejne szkolenie odbędzie się pod hasłem „Ferie z WOT”.