Taktyka, ewakuacja rannego z pola walki, dostarczanie amunicji na czas, marsz w pełnym oporządzeniu – to tylko niektóre z zagadnień, z którymi musieli zmierzyć się rekruci. U wielkopolskich terytorialsów właśnie kończy się czwarta edycja „Ferii z WOT”.

Zdali najważniejszy egzamin rekruta
Pętla taktyczna – naważniejszy egzamin rekruta. Materiały prasowe – fot. DWOT

Ferie zimowe można spędzić inaczej. Udowodnili to kandydaci na żołnierzy 12 WBOT. Większość z nich to uczniowie i studenci, którzy nie chcieli tracić czasu lekcyjnego czy akademickiego i postanowili wykorzystać ferie na szkolenie wojskowe.

71 rekrutów zdało właśnie najważniejszy egzamin w życiu rekruta – pętlę taktyczną. Sprawdzian jest podsumowaniem umiejętności, jakie kandydaci na żołnierzy muszą nabyć podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Egzamin stanowi przepustkę do złożenia uroczystej przysięgi wojskowej.

Zobacz:   Zimowa aura sprzyja…saperom!

Pętla taktyczna – naważniejszy egzamin rekruta

Ochotnicy zmagali się z zadaniami na poligonie. Za szkolenie odpowiadał 151 batalion lekkiej piechoty ze Skwierzyny, który wchodzi w skład wielkopolskiej „Dwunastki”. Egzamin rozpoczął się o świcie. Instruktorzy ogłosili alarm, który był sygnałem do wymarszu w swoich sekcjach (po 12 żołnierzy).

Szkolenie podstawowe wiąże się ze sporym wysiłkiem fizycznym, ale również z wytrwałością psychiczną. Rekruci muszą zmierzyć się z kilkunastoma zagadnieniami. Program szkolenia jest napięty. Sprawdzamy przyszłych żołnierzy m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, przekazywania sobie sygnałów, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy pierwszej pomocy na polu walki – tłumaczy dowódca 12 WBOT, płk Zbigniew Targoński.

Zobacz:   182 ochotników rozpoczęło szkolenie w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Uroczysta przysięga wojskowa i święto 12 WBOT w Muzeum Broni Pancernej

Zwieńczeniem szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę, 29 stycznia, na terenie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. Ze względu na pandemię COVID-19, zarówno przysięga jak i święto odbędzie się bez rodzin przysięgających. Bliscy osób składających przysięgę będą mogli zobaczyć stream, który będzie dostępny na kanale You Tube Wojska Obrony Terytorialnej, od godziny 15:00.