Blisko 140 ochotników postanowiło zamienić narty na trening wojskowy. W skwierzyńskim 151 blp rozpoczęły się Ferie z WOT. Zamiast odpoczywać w przerwie semestralnej, kandydaci postanowili wykorzystać ten czas na szkolenie podstawowe i zostać terytorialsem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ferie z WOT '22
Ruszyły Ferie z WOT. Materiały prasowe – fot. 12WBOT

Przed bramą jednostki stanęli wczoraj rekruci, którzy zasilą wszystkie bataliony wielkopolskiej „Dwunastki”. Ferie zimowe to moment, który można wykorzystać na szkolenie wojskowe, nie rezygnując z nauki. Poprzednie edycje pokazały, że projekt spotyka się z pozytywnym odbiorem wśród pełnoletnich uczniów, studentów i często ich nauczycieli czy wykładowców.

Zobacz:   Wielkopolscy terytorialsi mistrzami WOT w siatkówce

Ferie z WOT. Z czym zmierzą się kandydaci?

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe „szesnastka” to dla młodych ludzi wielka przygoda, ale podkreślić należy, że to nie zabawa. Jedynie pierwszy dzień jest nieco lżejszy, bo ochotnicy dopełniają ostatnich formalności, pobierają mundury i sprzęt potrzebny do kształcenia wojskowego. Następnego dnia, kandydaci zostaną sprawdzeni, z jaką formą przekroczyli bramę jednostki – muszą przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego.

Kolejne dni, aż do uroczystej przysięgi wojskowej będą intensywnym, kilkunastogodzinnym treningiem wojskowym. Przyszli terytorialsi muszą nauczyć się z bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią a także podstaw taktyki. Nauczą się także elementów pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego czy pracować z mapą. Oczywiście „szesnastka” to nie koniec pracy, jaką musi wykonać żołnierz. Po złożeniu przysięgi, żołnierze będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

Zobacz:   Listopadowa pogoda im nie straszna - postanowili zostać żołnierzami

Kiedy następne szkolenia?

Jeśli ktoś nie zdążył na szkolenie Ferie z WOT, może spróbować swoich sił podczas „szesnastki” w innym terminie. Kolejne szkolenia podstawowe w 2022 roku rozpoczną się w następujących terminach: 11 marca, 20 maja, 19 sierpnia, 14 października, 10grudnia.

Najprostsza metoda dołączenia do terytorialsów prowadzi przez rekrutera. Z rekruterami 12WBOT można umówić się na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie. Możliwy jest kontakt telefoniczny lub mailowy. Namiary do osób z powiatu, w którym mieszka ochotnik, można znaleźć na stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl, poprzez wpisanie nazwy powiatu.