Jak często słyszałeś hasło „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”? Wpajane od dziecka i szumnie wygłaszane, a jednak wciąż bardzo wielu mężczyzn zapomina o sobie, o swoim zdrowiu i rutynowych badaniach. Niestety zbyt często dowiadujemy się o chorobach zbyt późno, dlatego tak ważnym jest profilaktyka, edukacja i dobry przykład. Szybko wykryta choroba to szansa na zdrowe i lepsze życie.

Movember, męska sobota w Zielonej Górze. Bezpłatne badania dla mężczyzn
Materiały prasowe – fot. Core Values

Bezpłatne badania dla mężczyzn w Zielonej Górze

Już w sobotę, 29 października, w godzinach 10:00 – 18:00 w sobotę w Galerii Focus Mall przy ulicy Wrocławskiej 17 w Zielonej Górze Stowarzyszenie Fizjosport organizuje bezpłatne badania dla mężczyzn – USG jąder i testy PSA. Badania będą odbywały się w specjalnie przygotowanym do tego mobilnym gabinecie lekarskim umiejscowionych na poziomie 0, w pobliżu salonu Empik.

Zobacz:   Punkty doradczo-informacyjne dla cudzoziemców w Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim

Pomysłodawcami akcji bezpłatnych badań przesiewowych jest Fundacja Kapitan Światełko organizator akcji „Mosznowładcy”, a organizatorem w Zielonej Górze jest Stowarzyszenie Fizjosport, organizator akcji Męskie Zdrowie. Parterami udzielającymi wsparcia z zakresu przeprowadzenia badań są lekarze specjaliści z Klinicznego Oddziału Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, oraz studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA Oddział Zielona Góra.

Męskie Zdrowie: Jak przebiegają bezpłatne badania dla mężczyzn?

Badanie USG jąder polega na przyłożeniu głowicy ultrasonografu do worka mosznowego, dzięki czemu lekarz uzyskuje obraz wszystkich tkanek. Na podstawie ich struktury jest w stanie określić nie tylko kwestie związane z nowotworami, ale także m.in. wodniakami czy żylakami. Badania te nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania, poza zachowaniem higieny osobistej. Wyniki badania są dostępne od razu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości badany otrzymuje wydruk z obrazem zmian. Badania USG jąder wykonywane są u mężczyzn między 18 a 45 rokiem życia.

Zobacz:   Pracownik okradł firmę. Zarobił kilkaset złotych, straty w firmie to kilkaset tysięcy

Badanie PSA to badanie związane z pobraniem kropli krwi z palca i pozwala ono na określenie, czy poziom PSA jest przekroczony w stosunku do normy, czy też nie. Każda komórka prostaty wydziela pewną ilość PSA do krwi. Jeśli jest on w normie to oznacza, że prostata funkcjonuje prawidłowo. Jego podwyższenie informuje albo o podwyższonej aktywności prostaty, np. w przypadku stanu zapalnego, albo też o jej powiększeniu, czy to w wyniku naturalnego rozrostu czy pojawienia się nowotworu. Badania te nie pozwalają na dokładne oznaczenie PSA całkowitego. Do badania nie trzeba być na czczo. Wyniki dostępne są po 10 minutach. Badania PSA wykonywane są dla panów powyżej 45 roku życia.

Zobacz:   8 litrów krwi zebrane w Dzień Kobiet

Ilość dostępnych testów w ramach każdego wydarzenia jest ograniczona. Nie ma możliwości uzyskania opisu badania z uwagi na przesiewowy charakter badań.

Stowarzyszenie Fizjosport od 5 lat realizuje cel jakim jest zwiększenie świadomości z zakresu profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów zarówno u mężczyzn jak i u kobiet, wpisując się w międzynarodową akcję Movember. W dużym skrócie akcja polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie a jej nazwa jest zbitką dwóch angielskich wyrazów moustache – wąsy i november – listopad), a zapuszczenie wąsa ma sprowokować do rozmowy o męskich nowotworach.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz