Na pierwszy rzut oka góralki zaroślowe, o wadze do 3 kg, wyglądają jak gryzonie wielkości królika. Taksonomicznie jednak, jego najbliższym krewnym jest słoń i manat.

Trzy afrykańskie góralki zaroślowe zamieszkały w Zoo Görlitz-Zgorzelec. Ten gryzoń to krewny słonia
fot. zoo-goerlitz.de, C.Hammer

W przeciwieństwie do swoich większych krewnych, góralki zaroślowe potrafią się doskonale wspinać, co umożliwiają im grube poduszki skórne na stopach. W ich naturalnym środowisku, na wschodnioafrykańskiej sawannie te bardzo towarzyskie, aktywne w ciągu dnia zwierzęta można znaleźć głównie na skałach lub na drzewach.

Odwiedzając zoo w Goerlitz można podziwiać umiejętności wspinaczkowe wciąż nieco nieśmiałych góralków, na niedawno powiększonym wybiegu dla koczkodanów zielonosiwych. Zwierzęta z czeskiego zoo w Pilźnie dzielą obiekt z Piną, ostatnim przedstawicielem tego gatunku małp w Görlitz.

Zobacz:   Od A jak ara do Z jak złotogłowa marmozeta. Inwentaryzacja zwierząt w Zoo Görlitz-Zgorzelec

Ze względu na zbliżającą się, szeroko zakrojoną restrukturyzację, zdecydowaliśmy się na stopniowe zaprzestanie trzymania koczkodanów w naszym zoo. Po śmierci partnera, 32-letnia małpka Pina nie powinna być zupełnie sama, dlatego zdecydowano się na tę, dobrze funkcjonującą, wspólnotę mieszkaniową z góralkami – wyjaśnia kurator w zoo, Catrin Hammer.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz