Za żołnierzami 151 batalionu lekkiej piechoty kolejne ćwiczenia ze 101 batalionem wsparcia 1 Brygady Pancernej US ARMY. Skwierzyńscy terytorialsi i amerykańscy żołnierze wspólnie szkolili się w oparciu o przykoszarowy pas ćwiczeń w Skwierzynie.

Skwierzyńscy terytorialsi szkolili się wspólnie z Amerykanami
Skwierzyńscy terytorialsi szkolili się wspólnie z Amerykanami. Materiały prasowe – fot. DWOT

To nie pierwszy raz, kiedy skwierzyńscy terytorialsi realizują zajęcia z amerykańskimi kolegami ze 101 batalionu wsparcia. To bezcenna wymiana doświadczeń. Szkolenie odbyło się w oparciu o obiekty 35 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej w Skwierzynie, gdzie stacjonują zarówno Amerykanie, jak i 151 blp.

Żołnierze wspólnie realizowali zagadnienia z zakresu dowodzenia sekcją, taktyki, rozpoznania, pracy z mapą a także elementów przetrwania czy budowania bazy. Szkolenie miało charakter dzienno-nocny.

Zobacz:   Wspólne szkolenie skwierzyńskich terytorialsów i 17WBZ

To kolejny etap integracji i wymiany doświadczeń z sojusznikami. Tego typu zajęcia są bardzo atrakcyjne dla obu stron. Kolejny raz mamy okazję uczestniczyć we wspólnym szkoleniu z amerykańskimi żołnierzami i na pewno będziemy kontynuować współpracę – komentuje st. chor. Robert Dębski ze 151 batalionu lekkiej piechoty, który wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Historia 101 batalionu wsparcia sięga 1918 roku i I wojny światowej. Batalion został wówczas zorganizowany we Francji a rok później, przeniesiony do stanu Kentucky. Podczas II wojny światowej Batalion wspierał 1. Dywizję Piechoty. Aktualnie mieści się w Fort Riley w Kansas. 1st Forward Support Battalion zapewnia wielofunkcyjną obsługę bojową 1. Brygady 1. Dywizji Piechoty (Zmechanizowanej). Wspierał m.in. operacje bojowe pk. Pustynna Tarcza i Pustynna Burza oraz operacje bojowe w Iraku. Od 2021 roku, w ramach operacji Atlantic Resolve, batalion stacjonuje w Skwierzynie.