Powołujemy specjalny ośrodek, który będzie projektował kopalnię w Bytomiu Odrzańskim w taki sposób, żeby to był pierwszy na świecie projekt kopalni zeroemisyjnej – oznajmił prezes miedziowej spółki KGHM Marcin Chludziński.

Pierwsza zeroemisyjna kopalnia na świecie ma powstać w Bytomiu Odrzańskim
Pierwsza na świecie zeroemisyjna kopalnia w Bytomiu Odrzańskim została zapowiedziana na Forum Ekonomicznym w Karpaczu – fot. PAP/M. Kmieciński

Szef KGHM na Forum Ekonomicznym w Karpaczu mówił o rozwoju dwóch projektów górniczych. Pierwszy z nich to projekt wydobywczy w „sąsiadujących” z obecną działalnością spółki złożach w Bytomiu Odrzańskim w woj. lubuskim. Chludziński wyjaśnił, że obecnie trwa faza eksploracji złoża, czyli jego identyfikacji. – Chciałbym maksymalnie przyspieszyć ten projekt – zaznaczył.

Powołujemy w tej chwili specjalny ośrodek, który będzie projektował tę kopalnię w taki sposób, żeby to był pierwszy w świecie, pierwszy w Europie projekt kopalni zeroemisyjnej. Będziemy tam zużywać czystą energię, maszyny będą elektryczne, co sprawi, że emisja CO2 będzie mała albo zerowa; to jest prawdziwa ekologia w górnictwie miedzi – mówił szef KGHM.

Zobacz:   W Zielonej Górze szybko zaoszczędzimy na wkład własny! 

Strategia spółki obejmuje też drugi projekt górniczy – wydobycia nawozów, a dokładnie soli potasowych nazywanych polihalitami – w Pucku, w województwie pomorskim. Szef KGHM poinformował, że spółka jest w końcowej fazie identyfikacji złoża.

KGHM: W Bytomiu Odrzańskim ma powstać pierwsza na świecie zeroemisyjna kopalnia

Zdaniem Chludzińskiego, jest to projekt, który spotyka się z dobrą odpowiedzią rynkową, ponieważ widoczne jest coraz większe zapotrzebowanie na ekologiczne nawozy, które nie szkodzą środowisku.

Polihalit to jest coś co zawiera wapń, siarkę, magnez, wszytko co jest potrzebne do wzrostu roślin i zarówno na rynku europejskim jak i na rynku amerykańskim jest to pożądany surowiec. Takie projekty górnicze funkcjonują i powstają np. w Wielkiej Brytanii. Nie obawiamy się o odpowiedź rynkową, chcemy jak najszybciej przejść do fazy budowy, ale faza budowy kopalni to nie jest miesiąc. Sama budowa to jest okres od trzech do pięciu lat – mówił szef KGHM.

Zobacz:   Premiera singla Remiego Juśkiewicza pt. Kotek

We wtorek w Karpaczu rozpoczęła się XXX edycja Forum Ekonomicznego. Podczas trzech dni konferencji odbyło się około 400 paneli dyskusyjnych i prezentacji, a także wiele wydarzeń towarzyszących. W debatach uczestniczyli politycy, naukowcy, a także przedstawiciele świata nauki czy kultury z Europy, Azji Centralnej i USA. Hasłem tegorocznego kongresu była „Europa w poszukiwaniu przywództwa”.