Długi weekend to świetna okazja do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Dobrym pomysłem dla aktywnych są wycieczki rowerowe po malowniczej Ziemi Lubuskiej. Dzięki Funduszom Europejskim możemy skorzystać z kilometrów nowych ścieżek rowerowych wybudowanych w naszym regionie.

długi weekend
fot. Pixabay

Jedną z największych inwestycji jest projekt pn. „Kolej na rower – Budowa ścieżek rowerowych w ramach rozwoju transportu ekologicznego na terenie powiatu nowosolskiego”. Wartość przedsięwzięcia to ponad 17,5 mln zł, z czego blisko 15 mln zł stanowiło dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. Projekt został zrealizowany przez Powiat Nowosolski w partnerstwie z Miastem Nowa Sól, Gminą Nowa Sól, Gminą Otyń, Gminą Kożuchów oraz Gminą Kolsko.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Ścieżka licząca ponad 48 km przebiega przez malownicze tereny śladem nieczynnej linii kolejowej nr 371 Wolsztyn – Żagań. Możemy nią dojechać ze Stypułowa w Gminie Kożuchów do Sławocina w Gminie Kolsko. Jedną z atrakcji na trasie jest przejazd przez most kolejowy na Odrze w Stanach. Inwestycja została powiązana z istniejącą siecią dróg rowerowych na terenie powiatu nowosolskiego oraz powiatów ościennych.

Oprócz poprawy komunikacyjnej w zakresie alternatywnych form transportu oraz wzrostu atrakcyjności turystycznej woj. lubuskiego, projekt ma wpłynąć na roczny spadek emisji gazów cieplarnianych: 350,83 tony równoważnika CO2/rok 2020.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji