Rada Miejska w Otyniu zdecydowała o przekazaniu 20 tys. zł samorządowi województwa na zakup pierwszego wyposażenia do Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze.

Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze
fot. Pixabay

To przykład samorządowej solidarności, za którą bardzo dziękuję. Centrum Zdrowia Matki i Dziecka nie będzie bowiem leczyło tylko mieszkańców Zielonej Góry, ale całego regionu. W Lubuskiem brakuje nam specjalistycznej opieki nad matką i dzieckiem. Wielu pacjentów musi migrować w poszukiwaniu pomocy. Wraz z otwarciem lecznicy, nie będzie to konieczne – komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.

Przypomnijmy, otwarcie Centrum Zdrowia Matki i Dziecka planowane było na pierwszy kwartał następnego roku. Obecnie dobiega końca budowa szpitala. Jednak w związku z pandemią koronawirusa, decyzją Ministra Zdrowia od 7 grudnia szpital będzie pełnił funkcję szpitala tymczasowego na potrzeby leczenia chorych z COVID-19. Funkcję tę będzie pełnił do momentu konieczności utrzymywania większej liczby łóżek covidowych.

Zobacz:   Velo Sprotavia prawie gotowa

Samorząd województwa przekazał już na wyposażenie lecznicy 15 mln zł. Zgodę na przekierowanie środków unijnych w wysokości 20 mln zł dała Komisja Europejska. Inwestycję wsparło też miasto Zielona Górą kwotą 1 mln zł. – Teraz, w czasie postępującej coraz mocniej epidemii i kiedy sytuacja zmienia się dynamicznie, każda kwota przekazana na leczenie chorych i przeciwdziałanie skutkom epidemii może mieć ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i zdrowia publicznego Lubuszan, w tym mieszkańców naszej Gminy – mówi Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska.- Inicjatywy takie jak przegłosowana dziś uchwała przyczynią się do szybszego zorganizowania i sprawnego funkcjonowania oddziału dla mieszkańców naszego województwa zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 – dodaje burmistrz.