Funkcjonariusze ze wspólnej Polski-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 5 obywateli Iraku oraz trzech obywateli Syrii. Nielegalni migranci usiłowali przekroczyć granicę z Polski do Niemiec wbrew przepisom. Za pomocnictwo zatrzymano również obywatela Syrii.

Kolejni nielegalni migranci zatrzymani w Świecku
fot. Straż Graniczna

We wtorek, 26 października, funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, podczas realizacji zadań służbowych mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, zatrzymali na moście w Słubicach trzech obywateli Syrii w wieku 29-40 lat, którzy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu w Polsce. Syryjczycy usiłowali niezgodnie z przepisami przekroczyć granicę by dotrzeć do Niemiec.

Zobacz:   Nielegalni migranci próbowali dostać się z Łotwy, przez Litwę i Polskę do Niemiec

Kolejne zatrzymanie cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie nastąpiło po godzinie 23 na autostradzie A2. Autem osobowym podróżowało 5 obywateli Iraku. Kierowcą był 28-letni Syryjczyk posiadający niemiecki tytuł pobytowy. W momencie zatrzymania auta pasażer siedzący obok kierowcy opuścił pojazd i uciekł w kierunku pobliskiego lasu. Pomimo natychmiast podjętego pościgu nie udało się go zatrzymać. Na tylnym siedzeniu auta funkcjonariusze ujawnili 5 osób: 35-letną kobietę i jej 8-letnią córkę oraz 30-letnią kobietę oraz dwoje jej dzieci w wieku 8 i 9 lat.  

Zatrzymani migranci pozostają w dyspozycji PSG w Świecku. W środę przeprowadzono z nimi czynności z udziałem tłumacza.

Zobacz:   Zaginęła 51-letnia Olga Ratajczak. Od soboty nie ma z nią żadnego kontaktu

Świecko: Nielegalni migranci usiłowali przekroczyć granicę z Niemcami

Od początku sierpnia funkcjonariusze ze Świecka wszczęli już 311 postępowań administracyjnych zmierzających do wydania cudzoziemcom decyzji na podstawie, których będą musieli wyjechać z Polski. Żaden z zatrzymanych obcokrajowców, nie deklarował złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium naszego kraju.