Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Świecku zatrzymali kuriera oraz 4 cudzoziemców, którzy udawali się do Niemiec. Nielegalni migranci odpowiedzą teraz za przestępstwo określone w kodeksie karnego.

Nielegalni migranci zatrzymani niespełna kilometr od niemieckiej granicy
fot. Straż Graniczna

W nocy z poniedziałku na wtorek funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku prowadząc działania mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, wytypowali i zatrzymali do kontroli auto osobowe, którego kierowcą okazał się 27-letni Gruzin. Jego pasażerami było 4 obcokrajowców podających się obywateli Iraku.

Podczas legitymowania podróżnych okazało się, że ani Irakijczycy, z których trzech posiadało własne paszporty, ani Gruzin z którym jechali, nie przebywają w Polsce legalnie. Funkcjonariusze ustalili także, że obywatel Gruzji do Polski przyjechał do Polski na początku września na podstawie paszportu biometrycznego i legalnie w naszym kraju mógł przebywać przez kolejne 90 dni. Natomiast w irackich dokumentach funkcjonariusze ujawnili białoruskie wizy oraz odbitki białoruskich stempli kontrolerskich z połowy listopada.

Zobacz:   Nigeryjczyk chciał zarobić na przerzucie migrantów

Świecko: Nielegalni migranci zatrzymani niespełna kilometr od niemieckiej granicy

Z uwagi na to obywatele Iraku w wieku od 20 do 23 lat zostali zatrzymani za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów i we współdziałaniu z innymi osobami. Kierujący pojazdem Gruzin został zatrzymany za udzielenie pomocy w przekroczeniu granicy wbrew przepisom oraz za pobyt w Polsce bez wymaganych dokumentów.

Obecnie trwają dalsze czynności z udziałem tłumaczy.