W Świecku zatrzymano kolejnych cudzoziemców, którzy posługiwali się podrobionymi dokumentami. Ostatnie takie zatrzymanie miało miejsce w ubiegły czwartek. Funkcjonariusze SG zabezpieczyli wówczas 7 fałszywych dokumentów. Tym razem 38-letnia obywatelka Iranu próbowała wmówi funkcjonariuszom, że jest obywatelką Włoch.

Obywatelka Iranu uparcie twierdziła, że jest Włoszką. Chciała się dostać autokarem do Niemiec
fot. Straż Graniczna

W środę, 12 stycznia, funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, podczas realizacji zadań mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, skontrolowali dokumenty podróżnych jadących autokarem do Niemiec. Funkcjonariusze kontrolując dokumenty pasażerów ujawnili, że jedna z kobiet podróżująca z kilkuletnim dzieckiem okazała do kontroli podrobiony włoski paszport ze swoim zdjęciem oraz włoską kartę pobytu ze zdjęciem dziecka.

Zobacz:   Pościg za kurierem z 37 migrantami na pace [wideo]

Początkowo kobieta próbowała wmówi funkcjonariuszom, że jest obywatelką Włoch. Po pewnym czasie przyznała jednak, że jest obywatelką Iranu i pokazała zdjęcie swojego paszportu oraz zdjęcie irańskiego paszportu małoletniego, które miała w swoim telefonie. Dodała, że podrobione dokumenty kupiła na terytorium Łotwy i zapłaciła za nie 2000 euro.

38-letnia obywatelka Iranu w sierpniu 2021 roku na terytorium Łotwy dostała się nielegalnie z Białorusi. Złożyła tam wniosek o udzielenie jej ochrony międzynarodowej i do czasu zakończenia postępowania powinna przebywać za Łotwie. Kobieta jednak, na terytorium Unii Europejskiej dostała się nielegalnie w celu dotarcia do Włoch i w tym celu kupiła podrobione dokumenty.

Zobacz:   Pościg za kurierem z 37 migrantami na pace [wideo]

Iranka za popełnione przestępstwa została zatrzymana a dalsze czynności wobec kobiety prowadzone są z udziałem tłumacza.