W Świecku zatrzymano kolejnych cudzoziemców, którzy posługiwali się podrobionymi dokumentami. Ostatnie takie zatrzymanie miało miejsce w ubiegły czwartek. Funkcjonariusze SG zabezpieczyli wówczas 7 fałszywych dokumentów. Tym razem 38-letnia obywatelka Iranu próbowała wmówi funkcjonariuszom, że jest obywatelką Włoch.

Obywatelka Iranu uparcie twierdziła, że jest Włoszką. Chciała się dostać autokarem do Niemiec
fot. Straż Graniczna

W środę, 12 stycznia, funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, podczas realizacji zadań mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, skontrolowali dokumenty podróżnych jadących autokarem do Niemiec. Funkcjonariusze kontrolując dokumenty pasażerów ujawnili, że jedna z kobiet podróżująca z kilkuletnim dzieckiem okazała do kontroli podrobiony włoski paszport ze swoim zdjęciem oraz włoską kartę pobytu ze zdjęciem dziecka.

Początkowo kobieta próbowała wmówi funkcjonariuszom, że jest obywatelką Włoch. Po pewnym czasie przyznała jednak, że jest obywatelką Iranu i pokazała zdjęcie swojego paszportu oraz zdjęcie irańskiego paszportu małoletniego, które miała w swoim telefonie. Dodała, że podrobione dokumenty kupiła na terytorium Łotwy i zapłaciła za nie 2000 euro.

38-letnia obywatelka Iranu w sierpniu 2021 roku na terytorium Łotwy dostała się nielegalnie z Białorusi. Złożyła tam wniosek o udzielenie jej ochrony międzynarodowej i do czasu zakończenia postępowania powinna przebywać za Łotwie. Kobieta jednak, na terytorium Unii Europejskiej dostała się nielegalnie w celu dotarcia do Włoch i w tym celu kupiła podrobione dokumenty.

Iranka za popełnione przestępstwa została zatrzymana a dalsze czynności wobec kobiety prowadzone są z udziałem tłumacza.