82-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu strzelecko-drezdeneckiego, uwierzył w fałszywą historię o policjantach zwalczających hackerów i przekazał gotówkę w kwocie 32 tysięcy złotych, która miał być posypana specjalnym proszkiem.

82-latek miał pomóc w rozbiciu grupy hackerów. Stracił 32-tys. złotych w oszustwie na policjanta
fot. Policja

Oszuści prześcigają się w wymyślaniu i modyfikowaniu sposobów, aby szybko wzbogacać się kosztem ludzi starszych. Przestępcy dzwonią głównie do seniorów podając się za kogoś z rodziny i informują, że wnuk, synowa, córka lub inna najbliższa im osoba byli uczestnikami wypadku i potrzebują pieniędzy aby uniknąć kary więzienia. Inną popularną wśród oszustów metodą działania jest oszustwo na policjanta.

Tak było w przypadku 82-latka z powiatu strzelecko-drezdeneckiego, do którego pod koniec ubiegłego tygodnia zadzwonił oszust podając się za policjanta. Przestępca poprosił mężczyznę o pomoc w wymyślonej przez niego policyjnej akcji, 82-latek miał pomóc w rozbiciu grupy hackerów. 82-latek uwierzył w tę historię i przekazał 32 tysiące złotych, które jak deklarował fałszywy policjant miały być posypane specjalnym proszkiem po to, aby namierzyć i rozbić grupę hackerów.

Zobacz:   83-latek przekazał przestępcy niemal ćwierć miliona złotych. Był przekonany, że pomaga policji

Przestępcy byli na tyle wyrachowani, że już po otrzymaniu gotówki zadzwonili do swojej ofiary z podziękowaniami w skutecznym zatrzymaniu hackerów. Nieświadomy niczego 82-latek dopiero następnego dnia zorientował się, że stał się ofiarą oszustwa.