Świebodzińscy policjanci promowali bezpieczną jazdę rowerem. Mundurowi sprawdzali obowiązkowe wyposażenie roweru oraz przypominali o przepisach, które służą przede wszystkim bezpieczeństwu. Nie obyło się bez rozmów z rowerzystami o bezpiecznych zachowaniach na drodze.

bezpieczną jazdę rowerem
fot. Policja

Jazda rowerem to dla jednych pasja, a dla innych po prostu środek transportu. Jednakże bez względu na to, czy wsiadamy na niego dla zabawy czy z konieczności najważniejsze jest, abyśmy byli bezpieczni. Rowerzyści należą bowiem do tzw. grupy niechronionych użytkowników ruchu drogowego. Wyposażenie w postaci kasku czy ochraniaczy może uchronić nas od poważniejszych obrażeń w trakcie upadku, ale nie jest już niestety tak skuteczne podczas zdarzeń z udziałem samochodów. Także prędkości osiągane na rowerach są już znacznie większe, a co za tym idzie, sam upadek częściej kończy się poważnymi obrażeniami w postaci złamań zamiast otarć.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Lubuskie: 9 mln zł na zajęcia dla dzieci i dodatkowe miejsca w żłobkach

W 2020 roku na jednej ze ścieżek rowerowych w okolicy Świebodzina zderzyło się dwóch rowerzystów jadących naprzeciw siebie. Obie osoby trafiły do szpitala ze złamaniami.

Dlatego też, szczególnie w sezonie letnim, aby przypominać rowerzystom o zasadach bezpieczeństwa. Świebodzińscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania związane właśnie z rowerzystami. Policjanci rozdawali elementy odblaskowe, aby rowerzyści byli zawsze widoczni. Kontrolowali wyposażenie rowerów.

Należy pamiętać, że po zmierzchu rower musi posiadać oświetlenie, a za dnia elementy odblaskowe. W trakcie rozmów przypominano zasady, w tym o zakazie poruszania się rowerzystów po chodniku, z wyłączeniem oczywiście przypadków, kiedy jest to dozwolone np. podczas opieki nad dzieckiem do lat 10 czy wynikających z warunków pogodowych lub kiedy chodnik posiada minimum 2 metry szerokości i przebiega wzdłuż drogi, na której dopuszczalna prędkość wynosi powyżej 50 km/h. Należy pamiętać również, iż rowerem nie wolno przejeżdżać przez przejścia dla pieszych.

📎  Nowy ambulans dla Nowego Szpitala w Świebodzinie

Działania miały na celu przede wszystkim szerzenie świadomości wśród rowerzystów dotyczącej bezpiecznej jazdy. Wśród rowerzystów jest dziś wielu doświadczonych i świadomych użytkowników dróg, jednak w sezonie letnim pojawia się dużo osób, szczególnie młodych, które nie znają przepisów, przez co mogą stworzyć dla siebie lub innych zagrożenie np. poprzez wskakiwanie z chodnika na jezdnię, nieupewnienie się, czy jest możliwość przejazdu, czy z dużą prędkością wyjeżdżanie zza narożników pojazdu. Pamiętajmy, że chodnik jest, przede wszystkim dla osób pieszych.