Wypadki jednośladów bardzo często kończą się poważnymi konsekwencjami dla podróżujących nimi osób. W ciągu tylko ubiegłego tygodnia w powiecie świebodzińskim doszło do dwóch poważnych zdarzeń z udziałem jednośladów. Aby zadbać o bezpieczeństwo ich użytkowników, regularnie prowadzone są kontrole motocyklistów mające na celu wyeliminować niebezpieczne zachowania, jak również kontrolować stan techniczny tych pojazdów.

kontrole motocyklistów
fot. Policja.pl

W ciągu tylko jednej doby, 9 sierpnia, doszło do dwóch poważnych zdarzeń z udziałem jednośladów. W pierwszym przypadku na jednej z bocznych dróg odnaleziony został kierujący motorowerem, który najprawdopodobniej uderzył w drzewo. Nieprzytomnego, w ciężkim stanie mężczyznę przetransportowano do szpitala. Drugie zdarzenie miało miejsce kilkanaście godzin później, będący w stanie nietrzeźwości mężczyzna również uderzył w drzewo. W wyniku tego zdarzenia odniósł on poważne obrażenia kręgosłupa. Policjanci wyjaśniają okoliczności obu tych zdarzeń.

Zobacz:   Pościg w Żaganiu. Policja schwytała poszukiwanego mężczyznę, który w maju zbiegł z Zakładu Karnego

Jednocześnie prowadzone są działania mające na celu kontrole kierujących jednośladami pod kątem stosowania się do obowiązujących przepisów dotyczących zakładania kasków ochronnych i kontroli stanu technicznego pojazdów. Policjanci zwracają również uwagę na posiadanie uprawnień, stosowanie się do ograniczeń prędkości i sygnalizacji świetlnej.

Funkcjonariusze zdecydowanie reagują również w przypadkach wykonywania przez kierujących jednośladami w sposób niebezpieczny manewrów wyprzedzania czy prowadzenia ich w sposób niezapewniający panowania nad motocyklem (np. jazda na jednym kole). Nie ma miejsca na tego typu zachowania na drogach publicznych. Od tego są place lub tory. Wykonując takie manewry narażamy bowiem nie tylko siebie, ale i innych nieświadomych uczestników ruchu drogowego.