Niebezpieczny pościg w Świebodzinie i Sulechowie. 27-latek który staranował radiowóz został aresztowany przez sąd na 3 miesiące usłyszał serię zarzutów. Odpowie za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, kierowanie pojazdem pomimo aktywnego zakazu, narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia funkcjonariusza poprzez usiłowanie zepchnięcia radiowozu z jezdni, a także pozbawienie wolności pasażerki.

Staranował radiowóz i uwięził pasażerkę. 27-latek uciekał policji przez dwa powiaty
fot. Policja

Do niebezpiecznej sytuacji na terenie powiatu świebodzińskiego doszło w sobotę, 21 listopada, około godziny 22. Jeden ze świebodzińskich policjantów podczas patrolu zauważył, dobrze mu znanego 27-latka, który kierował osobowym Audi mimo zakazu prowadzenia pojazdów. Osobówka jechała bardzo szybko, więc policjant włączył sygnały, żeby zatrzymać kierującego do kontroli. Ten nie reagował na nie i kontynuował jazdę.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Sekundy od tragedii. Udaremniona próba samobójcza w Świebodzinie

O zaistniałej sytuacji powiadomione zostały pozostałe patrole, z których jeden znajdujący się w pobliżu, także włączył się do akcji i nadawał sygnały do zatrzymania pojazdu. Kierujący Audi zaczął uciekać i łamać wszystkie przepisy. Często zmieniał pasy ruchu, ignorował wysepki i podwójne linie ciągłe. Kierowca stwarzał ogromne zagrożenie.

Staranował radiowóz

Miejscami pościg prowadzony był z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę. Kiedy jeden z radiowozów zrównał się z Audi, kierujący staranował radiowóz i usiłował zepchnąć go z jezdni. Pościg dotarł aż do sąsiedniej gminy, w rejon Sulechowa. Tam ze wsparciem ruszyli funkcjonariusze z sulechowskiego komisariatu. Mężczyzna, w pewnym momencie widząc, że nie uda mu się uciec, próbował wjechać do miasta, jednak w trakcie manewru uderzył w znak umieszczony na wysepce drogowej. Następnie porzucił pojazd i próbował uciekać pieszo. W tym pościgu także był bez szans.

📎  Lubuskie: 9 mln zł na zajęcia dla dzieci i dodatkowe miejsca w żłobkach

Uwięził pasażerkę

Jak się okazało, uciekinier wiózł pasażerkę, która od początku chciała, aby kierowca zatrzymał się i ją wypuścił. W ten sposób pozbawił ją wolności i naraził na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Ponadto w trakcie jazdy wyrzucił z pojazdu dokumenty należące do kobiety.

Seria zarzutów, grozi mu 5 lat więzienia

27-latek po tym jak staranował radiowóz i uwięził pasażerkę odpowie również za stworzenia zagrożenia życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu funkcjonariusza oraz niezatrzymanie się do kontroli drogowej, niestosowanie się do zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie, sąd zastosował wobec mężczyzny 3-miesięczny areszt. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara finansowa.

📎  Pościg we Wschowie za pijanym motocyklistą. Miał ponad 3 promile!