Czas w jakim służby są w stanie dotrzeć do poszkodowanych w wypadkach drogowych jest bardzo ważny bo o życiu lub śmierci decyduje każda sekunda. Dlatego tak ważne jest niezwłoczne dotarcie ratowników na miejsce zdarzenia. Idealnym przykładem może być wzorowe zachowanie kierowców na lubuskim odcinku autostrady A2, którzy utworzyli oni tak zwany korytarz życia umożliwiający błyskawiczne dotarcie do wypadku dla policji, straży oraz pogotowia.

Korytarz życia na autostradzie A2
fot. KPP w Świebodzinie

Dotarcie do miejsca zdarzenia jest bardzo ważne dla służb ratunkowych. – To jak szybko dotrzemy na miejsce, może zaważyć na ludzkim życiu. Po błyskawicznym dotarciu jesteśmy w stanie zabezpieczyć miejsce wypadku tak, aby nie dochodziło do kolejnych zdarzeń, a także udzielić niezbędnej pomocy dla poszkodowanych. – mówi sierżant sztabowy Łukasz Celiński z Komendy Powiatowej w Świebodzinie.

Zobacz:   30 milionów złotych dla lubuskiej oświaty. Unijna pomoc na termomodernizację placówek oświatowych

Jest to istotne zwłaszcza na drogach o dużym natężeniu ruchu. Tam też najciężej dojechać do miejsca, gdzie potrzebna jest pomoc. Dlatego tak ważnym elementem całej akcji ratunkowej jest tzw. korytarz życia. Lubuscy kierowcy po raz kolejny pokazali, że mają tego świadomość. W poniedziałek, 24 maja na autostradzie A2 utworzyli wzorowy korytarz życia, co umożliwiło nam błyskawiczne dotarcie służb ratunkowych na miejsce zdarzenia.

Cała sytuacja miała związek ze zdarzeniem drogowym na autostradzie A2 na 84 km. Na pasie w kierunku Świecka, 44-letni pijany kierowca ciężarkówki spowodował kolizję z samochodem osobowym. Badanie wykazało ponad 1,5 promila. Sprawca został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi. Mężczyźnie grozi kara pozbawienia wolność do lat dwóch, pięć tysięcy obowiązkowej wpłaty na Fundusz Pomocy Osobom Poszkodowanym i Pomocy Postpenitencjarnej, kara grzywny oraz minimum trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję
Wzorowy korytarz życia na autostradzie A2, 24 maja 2021 – wideo: Lubuska Policja

Korytarz życia tylko dla służb ratunkowych

Bez względu na wszystko pamiętajmy, że korytarz życia jest dla służb ratunkowych. Nie należy wjeżdżać w taki korytarz, ani wchodzić chcąc zaspokoić swoją ciekawość. Jest to nie tylko skrajnie niebezpieczne, ale również w znacznym stopniu utrudnia pracę, dla służb, co może opóźnić dotarcie i zagrozić życiu i zdrowiu poszkodowanych.