Strażacy z OSP Osowa Sień otrzymali nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. W uroczystości przekazania nowego samochodu pożarowego uczestniczył Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak, który przyjechał z wizytą do Wschowy.

Strażacy z OSP Osowa Sień otrzymali nowy wóz ratowniczo-gaśniczy
Strażacy OSP Osowa Sień przy nowym wozie strażackim – fot. LUW, gov.pl

– To zawsze bardzo radosny i ważny moment, kiedy mogę przekazywać strażakom sprzęt nowoczesny; sprzęt, który będzie was wspierał w działaniach, które prowadzicie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. Ale to dla mnie również okazja, aby chylić czoła wami za to, co robicie, za tą waszą wielką, odpowiedzialną służbę, za wielkie poświęcenie i za wielkie oddanie, z jakim działacie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu. Cieszę się, że kolejny, już 64 samochód, trafia do lubuskich strażaków-ochotników – zwrócił się do strażaków podczas uroczystości Wojewoda Lubuski.

Zobacz:   Krzyżówka patriotyczna 2023. Potrafisz ją rozwiązać? LUW czeka na rozwiązania do 14 maja

Podczas uroczystości wręczono promesy podsumowujące program #SzczepimySię z OSP oraz te przyznane przez Państwową Straż Pożarną. Otrzymało je pięć jednostek OSP:

  • OSP Sława: #SzczepimySię z OSP – 18 400 zł, PSP – 5 tys. zł;
  • OSP Lipie Góry – #SzczepimySię z OSP – 15 520 zł, PSP – 5 tys. zł;
  • OSP Bogdaniec – SzczepimySię z OSP – 10 700 zł, PSP – 5 tys. zł;
  • OSP Cybinka – SzczepimySię z OSP – 46 160 zł, PSP – 10 tys. zł;
  • OSP Drezdenko – SzczepimySię z OSP – 38 500 zł; PSP – 5 tys. zł.
Zobacz:   Pożar w Kostrzynie nad Odrą. Ogień zniszczył 3 pawilony na miejskim bazarze

Zakup nowego samochodu dla OSP Osowa Sień zrealizowano w ramach programu „Ogólnopolski program finansowania służb ratowniczych”. Pojazd uzupełni wyposażenie Ochotniczej Staży Pożarnej dzięki wsparciu Wojewody Lubuskiego oraz dofinansowaniu NiWFOŚiGW Zielona Góra, gminy Wschowa, Komendy Głównej PSP i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Warto przypomnieć, że w ramach dotacji na działalność Ochotniczej Straży Pożarnej od 2016 r. do jednostek trafiło:

  • ponad 16 mln ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Zielonej Górze (w ramach Ogólnopolskiego Programu Wsparcia Służb Ratowniczych);
  • ponad 23,3 mln zł na wydatki inwestycyjne, jak i wydatki majątkowe (zakup co najmniej średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych za pośrednictwem KG PSP z dotacji z MSWiA).
Zobacz:   Dąbie: Kierowca Volvo ukarany za przekroczenie prędkości o 55 km/h

Dodatkowe środki finansowe dla OSP zapewniła nowelizacji ustawy budżetowej na 2021 rok.

Średni pojazd ratowniczo-gaśniczy GBA 1,2/28,3/3,8

Średni samochód ratowniczo-gaśniczy zabudowano na dwuosiowym podwoziu Volvo FLD3C FL z napędem 4×4 i wysokoprężnym silnikiem o mocy 285 KM. Do transportu strażaków służy kabina brygadowa w układzie miejsc 1+1+4. Pojazd wyposażony jest m.in. w zbiornik wody o pojemności 4200 litrów. Nowy samochód ratowniczo-gaśnicy dołączy do będącego już na wyposażeniu jednostki OSP Osowa Sień ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego.