Chrześcijańska Fundacja Rozwoju Osobistego RONDO, Fundacja Sinti Art., I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterów Westerplatte we Wschowie to kolejne organizacje z województwa lubuskiego, które otrzymały od Netto i Fundacji Salling środki na pomoc ukraińskim uchodźcom. Wcześniej beneficjentami programu Sąsiedzka Pomoc zostały Stowarzyszenie „Dorośli-Dzieciom” i Fundacja COOLtura. Łączna wartość pomocy to aż 55 400 zł!

Sąsiedzka Pomoc trafiła do organizacji w województwie lubuskim
fot. materiały prasowe

Dzięki otrzymanemu wsparciu organizacje mogą realizować działania na rzecz uchodźców z Ukrainy. To między innymi: organizacja spotkań i wyjazdów integracyjnych, zakup wyprawek szkolnych, sfinansowanie wyposażenia świetlicy czy organizacji punktu pomocy psychologicznej.

Zainteresowanie akcją było olbrzymie. Spływały do nas wnioski z całej Polski, co potwierdziło, że skala potrzeb jest naprawdę duża. Naszym celem było przekazanie środków na grunt lokalny, by wzmocnić te społeczności. W ramach programu Sąsiedzka Pomoc wsparliśmy ponad sto organizacji, które dzięki środkom Fundacji Salling mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy – komentuje Hugo Mesquita, dyrektor generalny Netto Polska.

Bardzo cieszymy się, że zostaliśmy beneficjentem programu Sąsiedzka Pomoc. Dzięki otrzymanym środkom możemy sfinansować wyposażenie i funkcjonowanie świetlicy integracyjnej w Gliniku. To tam codziennie spotyka się nasza lokalna społeczność i wzajemnie sobie pomaga. Dzięki tym środkom możemy zadbać o to, by to miejsce stało się jeszcze bardziej przyjazne – komentuje Anna Witków z Fundacji COOltura.

Sąsiedzka Pomoc to specjalny program pomocowy dla uchodźców z Ukrainy zainicjowany przez Netto Polska. Środki na realizację wybranych celów przekazała Fundacja Salling, która od 2012 r. przeznaczyła już ponad miliard koron duńskich m.in. na kulturę, sport, edukację i działalność charytatywną, a teraz zaangażowała się we wsparcie uchodźców z Ukrainy. Program jest odpowiedzią na liczne prośby, które od wybuchu wojny na Ukrainie, trafiały do Netto Polska od organizacji, rad osiedli, fundacji, reprezentantów samorządów i wielu innych podmiotów.

W ramach projektu wsparcie otrzymało ponad 100 lokalnych inicjatyw na rzecz dzieci i ich opiekunów, w zakresie edukacji, zdrowia i integracji społecznej. Akcja swoim zasięgiem objęła cały kraj – zarówno duże aglomeracje miejskie, jak i mniejsze miasta, miasteczka i wsie. Do beneficjentów łącznie trafiło ponad 1 200 000 zł. Do organizatorów w trakcie całej akcji spłynęło ponad 500 wniosków z ponad 80 miejscowości z całej Polski.

Najwięcej wniosków dotyczyło pomocy w zakresie integracji społecznej – 74 proc., edukacji – 60 proc. i zdrowia – 30 proc. Dzięki otrzymanym środkom beneficjenci mogą m.in. prowadzić lekcje języka polskiego, zapewnić opiekę nad dziećmi w trakcie wakacji, sfinansować zakup wyprawek szkolnych czy organizować spotkania i wyjazdy integracyjne.

Partnerem społecznym akcji był Związek Ukraińców w Polsce.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz