Wszystkie Panie między 50. a 69. rokiem życia (1971-1952 r.) będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne w Żaganiu w dniach 19-21 stycznia i 4 marca 2021. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

Bezpłatne badania mammograficzne w Żaganiu
fot. UM w Żaganiu/diagnostyk.pl

Bezpłatne badania mammograficzne w Żaganiu w dniach 19-21 stycznia i 4 marca 2021 roku będą refundowane przez NFZ. Mogą z niego skorzystać Panie, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały go w ramach programu profilaktyki raka piersi. Specjalny Mammobus w Żaganiu będzie w tych dniach gościł przy Pałacyku na ul. Jana Pawła II 15.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Dlaczego warto robić badanie?

Jeżeli mammografia jest wykonywana regularnie łącznie z samobadaniem i stałą kontrolą zdrowia, badanie zazwyczaj potwierdza dobre zdrowie piersi. Mammografia jednak nie do końca zróżnicuje zmiany łagodne od złośliwych. – informuje Diagnostyk.pl –
Czasem więc lekarz zleca wykonanie dodatkowo USG piersi, czyli bezbolesnego badania za pomocą fal ultradźwiękowych, które pozwala ustalić, czy wyczuwalny guzek ma charakter lity, czy też jest wypełniony płynem (co świadczy, że jest to torbiel, a więc zmiana niezłośliwa). Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą.

Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Zobacz:   Zmiana organizacji ruchu na ul. Żelaznej w Żaganiu. Jak objechać, do kiedy remont?

W celu uzyskania więcej informacji zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 68 41 41 411. Rejestracji na bezpłatne badania mammograficzne w Żaganiu można dokonać również online poprzez stronę internetową diagnostyk.pl