Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zarząd województwa rozstrzygnął konkurs i przeznaczył prawie 3 mln na badania profilaktyczne dla kobiet. – Profilaktyka daje szanse na wyleczenie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Pieniądze na bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet
fot. Pixabay

Dzięki rozstrzygnięciu konkursu przez zarząd województwa uda się w sumie zrealizować dwa projekty. Za jeden z nich odpowiada Urząd Marszałkowski. Będzie realizowany m.in. w partnerstwie z przychodniami z całego regionu. Celem zadania jest zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne raka piersi i szyjki macicy wśród 2600 Lubuszanek w wieku aktywności zawodowej z powiatów: gorzowskiego, sulęcińskiego, nowosolskiego, żarskiego i miasta Gorzowa Wlkp. oraz na badania profilaktyczne raka szyjki macicy z powiatów: międzyrzeckiego, nowosolskiego, żarskiego, żagańskiego i miasta Zielona Góra.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Panuje epidemia i choć działamy w trudnych warunkach, robimy wszystko, aby dbać o zdrowie Lubuszan. Zachęcam do badań profilaktycznych, bo jeśli już chorować to świadomie. Profilaktyka daje o wiele większe szanse na wyleczenie, dlatego warto po nią sięgać – tłumaczy marszałek Elżbieta Anna Polak.

Zwiększenie zgłaszalności kobiet na badania spowoduje wzrost poziomu wykrywalności tych nowotworów. W projekt wpisano działania wspierające, informacyjne i edukacyjne podejmowane w latach trwania projektu 2021-2023. Zaplanowano, że zwiększenie zgłaszalności kobiet na badania profilaktyczne raka szyjki macicy i piersi nastąpi m. in. poprzez utworzenie 8 specjalnych punktów na terenie województwa w powiatach określanych jako tzw. białe plamy. Możliwy będzie także zwrot kosztów dojazdu i opieki nad osobami zależnymi w czasie realizacji projektu.

Zobacz:   Nietrzeźwy kierowca zatrzymany dzięki czujności policjanta po służbie. Wcześniej spowodował kolizję

Osoby zgłaszające się do Punktów otrzymają pełną informację na temat znaczenia profilaktyki nowotworowej, np. dla kogo, jakie badania i gdzie można je wykonać. W punktach rozdawane będą materiały edukacyjne oraz gadżety z hasłami przypominającymi o potrzebie wykonywania badań. W ramach realizacji projektu zaplanowano także konferencje, pikniki zdrowia, warsztaty kulinarne, podczas których specjalista dietetyk pomoże ustawić dietę, która ma diametralne znaczenie w leczeniu i profilaktyce nowotworów.

Badania cytologiczne w Szprotawie

Drugi projekt, który otrzyma dofinansowanie, to zadanie realizowane przez Nowy Szpital w Szprotawie. Placówka będzie działać w partnerstwie z lecznicą im. dr. nauk med. Radzimira Śmigielskiego. Także w tym przypadku chodzi o zachęcenie kobiet do badań cytologicznych. Projekt przewiduje dotarcie do 1840 pań z regionów stanowiących tzw. białe plamy, czyli powiatów: międzyrzeckiego, nowosolskiego, żagańskiego oraz żarskiego.

Zobacz:   T-Mobile zapowiedział wyłączenie sieci 3G w Lubuskiem. Kiedy i co to oznacza dla klientów?

Zadanie będzie realizowane od stycznia 2021 r. do czerwca 2023 r. Będzie mu towarzyszyć wdrożenie programu zdrowotnego ukierunkowanego na wykrywanie i zapobieganie nowotworom złośliwym szyjki macicy oraz realizację spotkań informacyjno-edukacyjnych dotyczących edukacji prozdrowotnej.