Badania laboratoryjne, identyfikacja i porównywanie śladów, oględziny, czynności operacyjne, przesłuchania świadków to jedne z wielu intensywnych czynności wynikających ze wznowionego przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze śledztwa, które zostało umorzone przed laty. Chodzi o zagadkowe zabójstwo w Żaganiu z 1 października 1999 roku.

Żagań: Przełom w śledztwie ws. zabójstwa sprzed 22 lat. Archiwum X z Gorzowa bliskie wykrycia sprawców
Przełom w śledztwie w sprawie zabójstwa w Żaganiu sprzed 22 lat – fot. Policja

22 lata temu w okolicach jednego z osiedli mieszkaniowych znalezione zostały zwłoki 43-letniego mieszkańca Żagania. Ustalenia śledczych wskazują, że dzień wcześniej mężczyzna uczestniczył w imprezie towarzyskiej, w trakcie której z kolegami pił alkohol. Wychodząc z mieszkania kolegi zauważył na klatce schodową kobietę, którą zaprosił na tzw. betony aby wspólnie napić się wódki. W czasie spotkania mężczyzna stał się wobec niej natarczywy i miało dojść między nimi do szamotaniny. Kobieta w końcu uwolniła się od niego i pobiegła do swojego domu. Następnego dnia 43-latek został znaleziony martwy.

Zobacz:   34-latek odpowiedzialny za wybuch paczki w Siecieborzycach już w rękach Policji

Przełom w śledztwie w sprawie zabójstwa w Żaganiu

Sprawę po 22 latach wznowili policjanci z Archiwum X Wydziału Kryminalnego i Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, którzy od kilkunastu miesięcy zajmują się ponownie rozwiązaniem zagadki związanej z zagadkowym zabójstwem z Żagania. Ślady, które zabezpieczono przed laty na miejscu przestępstwa poddano nowoczesnym i innowacyjnym badaniom w laboratoriach kryminalistycznych, wyposażonych w sprzęt powstały dzięki najnowszym technologiom. Wynikami z ich analiz dysponują już śledczy.

Aby wznowić postępowanie pod kątem procesowym, policjanci musieli dysponować bardzo silnym materiałem pod kątem operacyjnym i dowodowym jednak podjęte przez śledczych czynności oraz rozwój kryminalistyki doprowadziły do tego, że krąg podejrzanych o zabójstwo ponownie znacznie się zawęził.

Zobacz:   Zmiana organizacji ruchu na ul. Żelaznej w Żaganiu. Jak objechać, do kiedy remont?

To przełom w śledztwie, skutkujący uzyskaniem nowych dowodów, które za chwile okażą się kluczowe dla wznowionego już śledztwa. To także czas dla osób, które posiadają jakiekolwiek informacje w tej sprawie, aby podzielili się nimi z policjantami i prokuratorami.