Ćwiczenia w Świętoszowie. Od poniedziałku, 15 marca, w świętoszowskiej brygadzie żołnierze dwóch sojuszniczych armii – Polski i Niemiec – szkolą się w ramach ćwiczenia dowódczo-sztabowego Kuna-21.

Kuna-21. Wspólne polsko-niemieckie ćwiczenia w Świętoszowie
fot. Marta Wieliczko, materiały prasowe

Celem tego przedsięwzięcia jest wzajemne wypracowanie zasad przyporządkowania pododdziału danej jednostki pod dowództwo brygady państwa partnerskiego. Wspólne szkolenie w ramach inicjatywy Cross Attachment pozwoli na wymianę doświadczeń, jak również budowanie jeszcze większej interoperacyjności. 

Ćwiczące pododdziały dążą do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest wykonanie postawionego zadania, a do tego niezbędne jest współdziałanie sztabów różnych armii. Osiąganie interoperacyjności w tym ćwiczeniu polega na tym, że sztab brygady powinien osiągnąć doskonałą relację ze swoim podwładnym, czyli sztabem batalionu bez względu na narodowość. – powiedział gen. bryg. Rafał Kowalik.

Zobacz:   Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku działa już 15 lat

Współpraca między kawalerzystami ze Świętoszowa a czołgistami z 41. Brygadą Grenadierów Pancernych z Niemiec trwa już kilka lat i w tym czasie odbyło się wiele wspólnych ćwiczeń. Inicjatywa Cross Attachment rozwija się w szybkim tempie, a kolejne miesiące i lata związanie są z nowymi wyzwaniami, ale także z nowymi możliwościami, które z całą pewnością przynoszą obopólne korzyści zarówno dla polskiej, jak i niemieckiej brygady.

– Podczas tegorocznego ćwiczenia Kuna-21 zarówno jedna jak i druga strona doskonali umiejętności wymiany informacji, składanie meldunków, ale także pracuje nad usprawnieniem procedury współpracy pomiędzy stanowiskami dowodzenia obu armii. – powiedział ppłk Krzysztof Kacperek.

1 komentarz

  1. w 39 r. napadly na nas niemcy i ruscy,w podziekowaniu im za napasc, do 89r.cwiczylismu z sowietami atak m.inn. na niemcow,teraz cwiczymy z niemcami przeciw ruskim.historia bledne kolo zatacza.dlatego w sprawach militarnych popieram szwajcarow.mianowicie -kazdemu polakowi dac tzw. kalacha i 5 magazynkow amunicj,zadna wowczas menda na nas nie napadnie,nie da sie okupowac 38mln, kraju,jezeli kazdy jest uzbrojony w bron automatyczna!! jednostki wojskowe,lotniska,inne punkty strategiczne przeciwnik zniszczy precyzyjna bronia rakietowa.ale calej ludnosci kraju tak latwop sie nie zniszczy.podsumowanie; placimy miliardy usd,za sprzet,ktory i tak nic nie pomoze przeciwko ruskiej potedze.placimy tzw.wojsku zawodowemu,a zolnierzy frontowych mamy co kot naplakal,gdyz 80 procent siedzi za biurkiem i poligot tylko w tv widzialo.taka jest prawda!!!

Komentowanie tego artykułu nie jest już możliwe.