↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

W zakładzie CIECH w Żarach trwają prace przy budowie i instalacji nowego pieca do wytapiania szklistego krzemianu sodu – surowca kluczowego w produkcji krzemionki strącanej, z której powstają m.in. energooszczędne opony i kosmetyki. Nowa inwestycja o wartości ok. 80 mln zł, zwiększy moce produkcyjne i umocni chemiczną grupę na pozycji lidera wśród dostawców krzemianów sodu w Europie. Budowa nowoczesnego, wydajnego i energooszczędnego pieca zakończy się przed końcem 2021 roku.

CIECH rozpoczął kolejny etap rozbudowy mocy produkcyjnych krzemianów w Żarach
Krzemiany są surowcem, z którego finalnie powstają energooszczędne opony – fot. materiały prasowe/Grupa CIECH

Aktualnie w zakładzie CIECH w Żarach (woj. lubuskie) trwają prace nad budową hali produkcyjnej oraz finalizowane są wszystkie elementy architektury i konstrukcji umożliwiające montaż instalacji technologicznej. W połowie sierpnia rozpoczęły się także prace montażowe pieca do wytopu gotowego wyrobu.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Uruchomienie nowego pieca pozwoli na wyłączenie starszych i mniej efektywnych jednostek oraz zwiększy moce produkcyjne krzemianów sodu CIECH o ponad 30 proc. (do ok. 240 tys. ton rocznie). Nowy piec charakteryzować się będzie przede wszystkim lepszymi parametrami wydajności i oszczędności paliwa, czyli gazu ziemnego, co dodatkowo pozwoli obniżyć emisję CO2 na tonę produktu o około 20 proc. w porównaniu z dotychczasową technologią. Inwestycja częściowo wykorzysta istniejącą infrastrukturę, co wpłynie na optymalizację kosztów stałych zakładu.

Żary: CIECH rozpoczął kolejny etap rozbudowy mocy produkcyjnych krzemianów

Mimo wielu komplikacji i wyzwań, jakie niesie czas pandemii, inwestycja przebiega zgodnie z planem. Przewidywany termin finalizacji budowy przypada na koniec 2021 roku, tak aby produkcja z nowego pieca kontrybuowała do wyników Grupy za 2022 rok. Po pełnym uruchomieniu, inwestycja ma zwiększyć przychody biznesu krzemianowego o ok. 60 mln zł rocznie – mówi Mirosław Skowron, Członek Zarządu CIECH S.A.

Według zewnętrznych ośrodków analitycznych, rynek krzemionki strącanej w najbliższych latach będzie rósł o ok. 7 procent rocznie. Biznes produkcji krzemianów okazał się także względnie odporny na spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią COVID-19. W najgorszym okresie poziom produkcji krzemianów nie spadł poniżej 80 proc. mocy, a w I kwartale 2021 roku segment odnotował wzrost przychodów o 22,6 proc. w ujęciu rocznym i wzrost zysku EBITDA o 40 proc.

– Europejski rynek charakteryzuje się wysokim obłożeniem mocy produkcyjnych krzemianów, a zdecydowana większość producentów wytwarza krzemiany sodu na własny użytek. Już dziś kontraktujemy krzemiany z nowego pieca, korzystając z bardzo dobrej reputacji CIECH na rynku europejskim – mówi Robert Janeczko, szef biznesu krzemianowego w Grupie CIECH.

Grupa w ramach business unitu Krzemiany, produkuje krzemiany sodu i potasu (w formie stałej i płynnej). Posiada też status największego dostawcy tego surowca w Europie, gdzie krzemiany sodu w ok. 40 proc. używane są do produkcji krzemionki strącanej, z której – oprócz energooszczędnych opon – powstają również pasty do zębów, farby oraz wypełniacze do tworzyw. Krzemiany sodu stosowane są też do produkcji detergentów, papieru, zeolitów oraz w innych przemysłach. Krzemiany potasu natomiast w produkcji chemii budowlanej i spawalnictwie. Firma eksportuje również krzemiany do Azji i Ameryki Północnej.

- REKLAMA -

1 komentarz

  1. świetna wiadomość! oby Ciech się rozwijał tak dalej to może Polska w końcu będzie się liczyła na rynku międzynarodowym

Komentowanie tego artykułu nie jest już możliwe.