7 maja w Łęknicy zostanie otwarty nowy obiekt – Centrum Kulturalno-Edukacyjne Geoparku UNESCO. Będzie to również siedziba oddziału Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej „Łuk Mużakowa”. Centrum będzie mieścić się w zrewitalizowanym budynku poprzemysłowym przy ul. Kościuszki. Trwa jego wyposażanie.

Centrum Kulturalno-Edukacyjne w Łęknicy będzie promować Geopark
Geopark „Łuk Mużakowa” – fot. Lubuskie.pl

W budynku zwiedzający poznają nie tylko historię regionu, przemysłu górniczego czy ceramicznego, ale także walory przyrodnicze pobliskich atrakcji, m.in. właśnie Geoparku Łuk Mużakowa. Centrum Kulturalno-Edukacyjne posłuży jako miejsce promocji Geoparku, będąc również siedzibą oddziału EUWT.

Przypomnijmy, że Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej to organizacja, która reprezentuje Geopark na zewnątrz. Jej celem jest także zwiększenie szans regionu na pozyskanie dofinansowania z programu INTERREG w celu rozbudowania bazy usługowej i infrastruktury turystycznej. Ponadto EUWT zajmuje się działaniami z zakresu public relations, edukacji i projektów polsko-niemieckich: samodzielnie lub we współpracy z podmiotami trzecimi. Poprzez realizację tych zadań EUWT ma wzmocnić gospodarczą, społeczną i terytorialną spójność Unii Europejskiej. W przyszłości w Łęknicy ma powstać również Lubuskie Centrum Edukacji Ekologicznej. W tym celu zagospodarowany będzie budynek dawnego domu dziecka.

Zobacz:   Podrabiana odzież na bazarze w Łęknicy. Zabezpieczono ponad 140 sztuk podróbek znanych marek

Samorząd województwa przeznaczył w budżecie 6 mln zł na zakup obiektu i opracowanie koncepcji projektowej. Wartość inwestycji wynosi ponad 4 mln złotych, z czego prawie 3 mln to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.