8 kwietnia br. w formie wideokonferencji obradował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania wszystkie służby przedstawiły informacje na temat aktualnego stanu epidemicznego w regionie.

Szpital
fot. Pixabay

Marszałek poinformowała o działaniach podjętych przez samorząd w walce z pandemią. Dziękowała także straży i wojsku za wsparcie. Do udziału w obradach zaproszono także przedstawicieli izb lekarskich i pielęgniarskich z Gorzowa Wlkp. i Zielonej Góry.

Wszystkie służby przedstawiły informacje na temat aktualnego stanu epidemicznego. Obecnie w Lubuskiem mamy 62 zakażonych, 30 osób hospitalizowanych, 172 osoby w kwarantannie (nałożonej przez inspekcje sanitarne), 8,5 tys. osób objętych kwarantanną domową, 523 osoby objęte nadzorem epidemiologicznym oraz 11 osób wyleczonych z COVID-19. Do tej pory Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorzowie Wlkp. wykonała 2049 testów na obecność koronawirusa. Dodatkowe 280 testów na zlecenie Szpitala Uniwersyteckiego wykonano w laboratorium w Poznaniu. 

Podczas obrad przekazano informację, że laboratoria w Zielonej Górze i Gorzowie także będą wykonywały testy. Przypomnijmy, że samorząd województwa przekazał środki na ich doposażenie (Szpital w Gorzowie 317 tys. zł, Szpital Uniwersytecki: 490 tys. zł). Dodatkowo samorząd przekazał środki na zakup myjki dezynfekującej oraz aparatury ECMO dla szpitala w Zielonej Górze. Ponadto, ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego samorząd przeznaczył 5 mln zł na zakup testów.

Zobacz:   Wystawa pająków i skorpionów w Zielonej Górze. Będzie czynna do 31 marca w Focus Mall

Wojewoda lubuski w stan gotowości epidemiologicznej postawił szpitale:

Wojewoda zapewnił, że zaopatrzył w niezbędny sprzęt wszystkie te szpitale, które są w podwyższonej gotowości.

Zobacz:   Jaka praca jest dobrze płatna w Zielonej Górze?

Działania samorządu województwa w zakresie walki z pandemią

Samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego przekierował 70 mln: 50 mln zł na zabezpieczenie szpitali (9 mln zł na środki ochrony osobistej i dezynfekcji, 36 mln zł na środki do intensywnej terapii – sprzęt, 54 tys. zł na adaptację pomieszczeń) oraz 20 mln zł na wsparcie przedsiębiorców.

– Sprzęt ochrony osobistej zakupiliśmy w Chinach z pomocą rządu, który sfinansował samolot oraz żołnierzy wojska polskiego. Sprzęt jest już przekazywany do szpitali – poinformowała E.Polak. Marszałek podziękowała żołnierzom z jednostek: 4. Pułku Przeciwlotniczego – Czerwieńsk, 11. Batalionu Remontowego – Żagań, Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – Międzyrzecz oraz Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej.

Zobacz:   Glovo w Żarach dostarczy jedzenie i zakupy do domu

Marszałek poinformowała o pomocy, którą realizujemy nie tylko dla szpitali, ale też dla przedsiębiorców (pakiet osłonowy oraz  20 mln zł w ramach EFS) i potrzebujących takiej pomocy zwłaszcza seniorom. – W tym tygodniu zarząd z własnego budżetu przeznaczył 0,5 mln zł dla 50. jednostek OSP (50). Strażacy dostarczą paczki żywnościowe seniorom na święta. Marszałek podziękowała strażakom za włączenie się i pełną mobilizację.

Marszałek Elżbieta Anna Polak, pytała także o stawkę na izolatoria, ponieważ zgodnie z informacją przekazaną przez prezesów szpitali stawka NFZ to 125 zł to zdecydowanie za mało, żeby zapewnić osobodzień w izolatoriach. – Zaproponowana stawka naraża na utratę płynności finansowej nasze szpitale – wyjaśniła marszałek. Wojewoda odpowiedział, że jest to stan zagrożenia epidemicznego i wszyscy musimy jakieś koszty ponieść.