W Parku Mużakowskim marszałek Elżbieta Anna Polak rozmawiała wczoraj, 20 sierpnia, z premierem Saksonii Michael Kretschmerem i prof. Moniką Grütters – Federalnym Ministerem Stanu o współpracy w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego.

park mużakowski
fot. Pixabay

Podpisanie Listu intencyjnego ws. nowej umowy finansowania instytucjonalnego Fundacji „Park Księcia Pücklera Bad Muskau” oraz Umowy finansowania projektu budowy Kavalierhaus w Parku księcia Pücklera było okazją do kolejnego polsko-niemieckiego spotkania na pograniczu. W Parku Mużakowskim spotkali się marszałek Elżbieta Anna Polak, premier Saksonii Michael Kretschmer oraz prof. Monika Grütters – Minister Stanu w Urzędzie Kanclerza Federalnego, Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów.

Rząd Federalny Niemiec nie po raz pierwszy wspiera nowe obiekty i odradzanie dziedzictwa kulturowego w tym obszarze. Podobnie rząd landu Saksonia. My, Lubuszanie mówimy o tej inwestycji „mały Kopernik”. To ponad 30 mln euro, nowa inwestycja, ale też utrzymanie bieżące obiektu i rewitalizacja architektury ogrodowej. Dziękuję rządowi federalnemu za olbrzymie zainteresowanie dziedzictwem Łuku Mużakowa – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak. Podkreślała, że dzięki parkowi i geoparkowi, wszyscy na świecie wiedzą, gdzie jest region lubuski. Gratulowała także przedstawicielom Niemiec uzyskania certyfikatu UNESCO na kolejne cztery lata. – Dziękuję też Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa za wielki wkład we współpracę ze stroną niemiecką. My po stronie polskiej, także dzięki panu burmistrzowi Kuliniakowi i wsparciu samorządu lubuskiego realizujemy również centrum edukacyjno-kulturalne w Łęknicy. Nie są to tak wielkie pieniądze jak w przypadku inwestycji niemieckiej, ale krok po kroku realizujemy plan – wyjaśniła E.Polak.

Zobacz:   Polska złożyła skargę do TSUE na Niemcy w sprawie uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów

Przeczytaj również: UNESCO ponownie doceniło Park Mużakowski

O wadze podpisanego dziś listu mówił burmistrz Piotr Kuliniak. – Dla nas ta umowa to kolejny krok ku temu, aby ten Park Mużakowski był rozbudowywany. Pieniądze ze strony niemieckiej to są olbrzymie kwoty. Ale my po polskiej stronie również mocno pracujemy nad tym, żeby park odzyskiwał dawny blask – zaznaczył.

Spotkanie było także okazją do rozmowy o współpracy, także w ramach ochrony dziedzictwa kulturowego. Lubuskie i Saksonia pracują obecnie nad utworzeniem EUWT Polsko-Niemiecki Geopark Łuk Mużakowa. Strony realizują także wiele wspólnych projektów w ramach Programu współpracy INTERREG mających na celu ochronę, rozwój i promocję europejskiego dziedzictwa kultury.

Zobacz:   Żary: Obiekt produkcyjno-logistyczny dla Vita Group już otwarty. Deweloper już planuje rozbudowę Panattoni Park Żary

Wspólne dobra kultury na pograniczu są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Park Mużakowski z Pałacem prowadzonym przez Fundację Park Księcia Pücklera Bad Muskau oraz wpisany Geopark Łuk Mużakowa.