Stowarzyszenie Region Łużyce otrzymało dotację na remont wieży zamku w Żarach, który obejmie odtworzenie hełmu wieży i dachów zamku oraz prace konserwatorskie elewacji i pomieszczeń w ramach likwidacji skutków pożaru i akcji gaśniczej.

Będzie remont wieży zamku w Żarach. Ministerstwo przyznało dotację na odbudowę
Kompleks zamkowo-pałacowy w Żarach przed pożarem w 2019 – fot. Jerzy Strzelecki, Wikipedia

Dotację na remont wieży zamku w Żarach w kwocie 660 tys. złotych przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ochrony zabytków. Region Łużyce umowę użyczenia podpisał jeszcze z poprzednimi właścicielami zamku a po przejęciu zabytku przez miasto, zdecydowano na kontynuację współpracy.

Remont wieży zamku w Żarach w ramach likwidacji skutków pożaru i akcji gaśniczej, obejmie odtworzenie hełmu wieży i dachów zamku, prace konserwatorskie w obrębie elewacji i pomieszczeń.

Zobacz:   Akt oskarżenia przeciwko sprawcom nielegalnego przekroczenia granicy trafił do sądu

Przypomnijmy, że kopuła wieży żarskiego zamku, zawaliła się w wyniku pożaru, wieczorem 13 października 2019 r., tuż przed przejęciem zabytku przez miasto. W wyniku pożaru, zniszczony został hełm wieży i zamkowy dach a przekazanie obiektu miastu stanęło pod znakiem zapytania. Ostatecznie po wielu debatach i konsultacjach miasto przejęło zamek w Żarach.