Mieszkanka województwa opolskiego straciła swoje zarobione za granicą pieniądze, kiedy pokazała zawartość portfela nieznajomym mężczyznom. Ci wykorzystali metodę „na rulon” i podmienili banknoty euro na bezwartościowe ruble.

Kobieta oszukana metodą "na rulon" straciła pieniądze zarobione za granicą
fot. KPP w Żarach, policja.pl

Zarządzając pieniędzmi czy innymi wartościowymi przedmiotami, zawsze należy podchodzić z pewną dozą nieufności do nieznanych osób. Przekonała się o tym jedna z mieszkanek województwa opolskiego, która wracała z Niemiec. W portfelu miała kilkaset euro, które straciła gdy padła ofiarą oszustwa „na rulon”.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Kobieta przekroczyła granicę podróżując autokarem. Kierowca zatrzymał się na krótką przerwę przy jednej z przygranicznych stacji paliw. Pokrzywdzona wysiadła z autobusu i przed wejściem na stację spotkała mężczyznę, który zagadnął do niej, żeby zobaczyła co leży koło śmietnika. Były to pieniądze zwinięte w rulon. Mężczyzna podniósł je i powiedział aby odeszli na bok i podzielili się nimi. Kobieta nie chciała się na to zgodzić.

Zobacz:   Zielonogórska policja szuka właściciela pieniędzy

Kobieta oszukana „na rulon”. Straciła wszystkie pieniądze

W pewnym momencie pojawił się inny mężczyzna, który oświadczył, że wszystko słyszał, a te pieniądze należą do niego. Oskarżył kobietę, że je ukradła i nakazał, aby opróżniła kieszenie oraz pokazała portfel. Ta wyciągnęła portfel i pokazała jego zawartość. Wówczas mężczyzna, który znalazł rulon, złapał portfel i zaczął go zamykać, mówiąc kobiecie żeby go schowała. Sam wyciągnął z kieszeni znalezione pieniądze, podał je mężczyźnie mówiąc, że należy się znaleźne. Ten chwycił je i zaczął uciekać. Ruszył za nim mężczyzna, który rzekomo znalazł pieniądze. Kiedy kobieta udała się do kantoru, żeby dokonać wymiany swej gotówki okazało się, że zamiast euro ma ruble.

Zobacz:   Zielonogórska policja szuka właściciela pieniędzy

Oszustwo „na rulon”. Na czym polega?

Mechanizm tego typu oszustw jest prosty – odciągnąć osobę w ustronne miejsce, zachęcić łatwym zyskiem, a następnie działać z zaskoczenia. Takie przypadki się powtarzają a oszuści wybierają pasażerów powracających z Niemiec bo posiadają zazwyczaj przy sobie znaczną ilość gotówki. Niczego nieświadomi zostają wciągnięci w rozmowę przez jednego z oszustów, który próbuje odciągnąć ich od autokaru. W trakcie rozmowy dochodzi do zastosowania tak zwanego „rulonu”.

Oszust znajduje rzucony wcześniej na ziemię plik banknotów. Następnie pojawia się drugi oszust i twierdzi, że w tym właśnie miejscu zgubił gotówkę. Przekonuje, że pieniądze może rozpoznać. W tym momencie pierwszy sprawca pokazuje swój (wypełniony banknotami) portfel i żąda od poszkodowanego, aby ten również pokazał swój. Sprawcy zamieniają pieniądze ofiary na przygotowany wcześniej plik banknotów. Z góry widać prawdziwe banknoty euro, ale pod spodem znajdują się bezwartościowe banknoty rosyjskie lub białoruskie.

Zobacz:   Zielonogórska policja szuka właściciela pieniędzy

Polecamy: Otwórz bezpieczne konto Przekorzystne z kartą za 0 zł i zgarnij 100 zł premii za otwarcie