Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wielkopolskim nawiązał współpracę z Lubuskim Urzędem Wojewódzkim. W efekcie, poprzez Regionalny System Ostrzegania (RSO), Lubuszanie będą na bieżąco informowani o przypadkach oszustw metodą na wnuczka czy policjanta. RSO jest darmową aplikacją na telefony, dzięki której w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu. Informacje dostępne będą także na pasku w telewizji TVP3 Gorzów.

Komunikat RSO
Poprzez Regionalny System Ostrzegania (RSO), Lubuszanie będą na bieżąco informowani o przypadkach oszustw metodą na wnuczka czy policjanta – fot. Policja

Do tej pory przekazywane poprzez RSO informacje dotyczyły przede wszystkim ostrzeżeń meteorologicznych, hydrologicznych czy drogowych. Teraz Lubuszanie będą dodatkowo informowani o oszustwach lub próbach oszustwa metodą na wnuczka, policjanta, inkasenta, córkę czy syna, które miały miejsce na terenie województwa. Komunikat będą pojawiały się w darmowej i bezpiecznej aplikacji mobilnej oraz na pasku informacyjnym w telewizji TVP3 Gorzów. Wszystkie osoby, które zauważą taką informację, powinny przekazać ją bliskim osobom w starszym wieku.

Zobacz:   Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

Jak postępować, aby nie stać się ofiarą oszustw?

Potwierdź kto dzwoni – jeśli zadzwoni ktoś z prośbą o pomoc finansową, podając się za krewnego lub znajomego, upewnij się czy faktycznie potrzebna jest mu pomoc. Zadzwoń bezpośrednio do swojego krewnego, aby to sprawdzić.
Nie daj się nabrać – Policja NIGDY nie żąda przekazania pieniędzy, nie proponuje zabezpieczenia oszczędności oraz nie angażuje obywateli w prowadzone sprawy.
Nie działaj pod presją czasu – nie ufaj osobom, które przez telefon proszą o szybkie przekazanie pieniędzy, na przykład na prawnika lub pomoc drogową. Zastanów się, czy osoba, z którą rozmawiasz, to na pewno krewny.
Żądaj okazanie dokumentów – w przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji, zawsze żądaj okazania legitymacji lub identyfikatora.
Nie wspuszczaj obcych do domu – jeśli musisz kogoś wpuścić do domu, nie zostawiaj go ani na chwilę samego. Najlepiej, żeby towarzyszył Ci wtedy Twój sąsiad lub ktoś z rodziny.
Chroń swoją prywatność – nigdy nie mów obcym ile masz gotówki i nie zdradzaj żadnych osobistych informacji. Gdy dzwoni do Ciebie telefon i usłyszysz w słuchawce „ankietera”, nigdy nie podawaj hasła do konta bankowego, numeru PIN do kart płatniczych, numeru dowodu osobistego.
Nie przekazuj swoich pieniędzy – nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów, transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty, przed podpisaniem umowy, skontaktuj się z kimś z rodziny.
Bezpiecznie przechowuj pieniądze – pieniądze lepiej przechowywać w banku niż w przysłowiowej „skarpecie”. Pościel w szafie to nie jest odpowiednie miejsce na przechowywanie swoich pieniędzy. Idź z duchem czasu i swoje oszczędności bezpiecznie przechowuj w banku.
Zapiamiętaj PIN – Nigdy nie zapisuj PIN na karcie bankomatowej. W przypadku kradzieży karty, złodziej łatwo wypłaci pieniądze.
Zadzwoń na 112 – gdy ktoś do Ciebie dzwoni w sprawie przekazania pieniędzy i pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję dzwoniąc pod nr 112.

Zobacz:   Wracają upały w Lubuskiem. W weekend na termometrach znów zobaczymy 30 stopni

RSO jest dostępna w Google Play. To darmową aplikacja MSWiA na smartfony, dzięki której przesyłane są ostrzeżenia o zagrożeniach. Można zainstalować ją jednym kliknięciem.