„Niedziela będzie dla nas” – pod takim hasłem w niedzielę, 29 sierpnia, przejdzie IV Marsz Równości w Zielonej Górze.

IV Marsz Równości w Zielonej Górze
IV Marsz Równości w Zielonej Górze – fot. Facebook/Instytut Równości

Marsz Równości w Zielonej Górze będący manifestacją solidarności ze środowiskami LGBT oraz wsparciem dla Strajku Kobiet rozpocznie się na Placu Bohaterów o godz. 13:00 i dotrze na Plac Praw Kobiet, gdzie zaplanowano piknik. Na znak solidarności ze środowiskami równościowymi, w niedzielę, przed urzędem marszałkowskim zawiśnie tęczowa flaga. Po marszu, o godzinie 18:00, w kaplicy przy ul. Sikorskiego w Zielonej Górze odbędzie się Liturgia Eucharystii w intencji osób doświadczających dyskryminacji.

Zobacz:   Podejrzany o kradzieże paliwa 22-latek zatrzymany przez policjanta po służbie

Tego dnia to MY, osoby nieheteronormatywne – lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interpłciowe, oraz o tożsamościach niebinarnych i queer, potrzebujemy wsparcia kobiet, by wspólnie pomaszerować i domagać się zrównania praw na rzecz grup dyskryminowanych w Polsce.” – napisali organizatorzy wydarzenia na Facebooku.

Ciekawostką jest, że podczas Marszu będzie również można zawrzeć akt małżeństwa. – Wszystko dzięki pomysłowi radnego Warszawy Markowi Sztolcowi, który na Paradzie warszawskiej takie akty realizował i pozwolił nam posłużyć się jego pomysłem. U nas również będzie również taka możliwość. Mamy swojego radnego Filipa Czeszyka, który już się zgodził na udzielanie ślubów. – mówią organizatorzy. Natomiast o oprawę muzyczną całego wydarzenia zadba grająca z platformy Irmina, a gościnnie usłyszeć będzie można też Chinese Cookies, którego mogliśmy usłyszeć podczas jesiennych strajków kobiet. Zapowiada się gorąco.

Zobacz:   33-latek poszukiwany przez sądy zatrzymany podczas kontroli drogowej

Marsz Równości w Zielonej Górze. Którędy przejdzie?

Trasa IV Marszu Równości
Trasa IV Marszu Równości w Zielonej Górze – fot. Facebook/Instytut Równości

Będę wspierała i walczyła o równe traktowanie, o równe szanse i tolerancję. Nie pozwolę wykluczać żadnego mieszkańca naszego regionu tylko dlatego, że nie jest taki sam, jak inni by chcielipodkreślała niejednokrotnie marszałek Elżbieta Anna Polak.

Marsz Równości w Zielonej Górze organizowany przez Instytut Równości wpisuje się w działania samorządu województwa, który w 2020 roku przyjął apel w sprawie równego traktowania, tolerancji i niedyskryminacji. Można było w nim przeczytać, że np. „Zarząd Województwa Lubuskiego apeluje do wszystkich mieszkańców naszego regionu o poszanowanie godności drugiego człowieka oraz respektowanie jego praw, a w szczególności dotyczy to praw osób należących do mniejszości. Apelujemy o uszanowanie takich wartości jak wolność, równość i demokracja”.