Od poniedziałku do środy będzie rozgrywany w Zielonej Górze mecz Polska-Czechy U12. Spotkanie poprzedziło intensywne zgrupowanie obu reprezentacji dziewcząt i chłopców do lat 12.

Czas na mecz Polska-Czechy U12 w Zielonej Górze
Trening polskiej kadry na mecz Polska-Czechy U12. Materiały prasowe – fot. PZT

Czeska szkoła tenisa jest uważana za jedną z najlepszych na świecie. Potwierdzenie tego faktu mieliśmy w niedzielę w Melbourne, gdzie Barbora Krejcikova i Katarina Siniakova wygrały rywalizację deblistek w Australian Open.

Warto przypomnieć, że Siniakova w grudniu zagrała w Zielonej Górze w meczu pierwszych reprezentacji naszych krajów, kobiet i mężczyzn. Właśnie Siniakova mocno przyczyniła się do zwycięstwa drużyny gości. Tamto spotkanie było pierwszym etapem szerszej współpracy Polskiego Związku Tenisowego z Czeskim Związkiem Tenisowym, która w tym roku nabierze rozmachu. W maju ruszy cykl turniejów U12, które odbędą się w czterech miastach, u nas w Bytomiu i Wrocławiu, a u Czechów w Opawie i Ostrawie. W otwarciu cyklu właśnie w Opawie, ma wziąć udział Minister Sportu i Turystyki, Pan Kamil Bortniczuk, który obiecał, że przemówi podczas tej ceremonii po czesku – powiedział prezes PZT Mirosław Skrzypczyński.

Zobacz:   Robot Da Vinci będzie operował w Zielonej Górze

Pierwszy tych turniejów odbędzie się w dniach 22-24 kwietnia w Opawie, a następne w terminach: 5-7 maja we Wrocławiu, 25-27 lipca w Ostrawie oraz w dniach 23-25 września w Bytomiu.

Jednak zanim ruszy polsko-czeski cykl turniejów, postanowiliśmy zorganizować mecz reprezentacji U12 w Zielonej Górze, żeby ci młodzi zawodnicy mogli poczuć atmosferę rywalizacji i otoczką organizacyjną. Ze względu na pandemię Tennis Europe odwołała tegoroczny drużynowy Winter Cup dwunastolatków, który miał być rozgrywany właśnie w tym okresie. Właśnie z myślą o nich postanowiliśmy zorganizować to spotkanie dwóch reprezentacji – dodał Skrzypczyński.

Zielona Góra: Czas na Mecz Polska-Czechy U12

Mecz Polska-Czechy U12 poprzedziło intensywne zgrupowanie dwóch kadr, które rozpoczęło się w piątek po południu. W polskiej drużynie znaleźli się: Patrycja Faber, Weronika Gnyś, Maria Małecka, Alicja Szweda, Olivier Krupa, Błażej Krzyśko, Miłosz Szczypka i Sebastian Tejerina

Razem z Adamem Molendą przyjęliśmy transparentne zasady przy powołaniu składu na Zieloną Górę. Miejsca w reprezentacji młodzi zawodnicy i zawodniczki wywalczyli sobie podczas styczniowych Mistrzostw Polski U12 w Bielsku-Białej. Dlatego są tu z nami właśnie finaliści i medaliści w singlu i deblu. Nagrodą dla nich jest udział w zgrupowaniu i konsultacjach szkoleniowych prowadzonych przez Adama Molendę, trenera od przygotowania motorycznego Bolesława Szmyda i przeze mnie. A przede wszystkim udział w trzydniowym meczu z Czechami – powiedział trener reprezentacji Polski U8-12 Beniamin Budziak.

Zobacz:   Od stycznia wrócą bezpośrednie autobusy Szprotawa-Zielona Góra

Ciekawe czy uda się naszym zawodnikom zrewanżować za grudniową porażkę pierwszej reprezentacji. Mocno trzymam kciuki. Już mieliśmy okazję podpatrywać rywali. Myślę, że to bardzo cenne doświadczenie dla nas wszystkich, które powinno zaprocentować w przyszłości – dodał Budziak. W sobotę obie drużyny trenowały oddzielnie, ale w niedzielę odbyły się treningi mieszane i nasi zawodnicy i zawodniczki mieli okazję odbijać piłki ze swoimi rówieśnikami z Czech.

Z drużyną czeską przyjechali jako trenerzy Tomas Kajlik i Petr Otradovsky a w składzie znaleźli się: Katarina Filipova, Terezie Hrdlićkova, Nela Padrnosova, Karolina Śmidova, Oliver Pavel Dufek, Tomas Havel, Michal Rakous i Kristian Ślimek.

Zobacz:   Policja prosi o pomoc w zidentyfikowaniu sprawców - winobraniowi złodzieje zniszczyli stoisko

W poniedziałek, 31 stycznia, o godzinie 12:00 odbędzie się ceremonia otwarcia meczu Polska – Czechy kadr U12, a mecze deblowe dziewcząt i chłopców rozpoczną się pół godziny później. Na wtorek, od godz. 10:30, zaplanowano rywalizację w singlu. Natomiast w ostatnim dniu, w środę, rywalizacja będzie się toczyć również w grze pojedynczej oraz w mikście.

Na początku grudnia w Zielonej Górze odbyło się łączone zgrupowanie pierwszych reprezentacji Polski, startujących w męskich rozgrywkach o Puchar Davisa i kobiecych o Billie Jean King Cup. Poprzedziły one dwudniowy mecz Polska – Czechy w hali MOSiR, wygrany przez ekipę gości 4:2.

Wówczas na korcie pojawili się: Jerzy Janowicz oraz Kamil Majchrzak, Magdalena Fręch, Katarzyna Kawa, Szymon Walków, Jan Zieliński (wszyscy LOTOS PZT Team) i Alicja Rosolska. Po drugiej stronie siatki zagrali aktualna liderka deblowego rankingu WTA – Katerina Siniakova, Tereza Martincova, Jiri Vesely czy Jan Lehecka.