Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli zaprasza w niedzielę, 3 kwietnia, na Kaziuki 2022 – cykliczną imprezę przed Świętami Wielkanocnymi.

Kaziuki 2022 w Ochli już w ten weekend
fot. ©Regioneo.pl

Historycznie Kaziuki to jarmark odpustowy odbywający się od ponad czterystu lat w Wilnie, a dziś kaziukowe jarmarki organizowane są w wielu miastach Polski. Kaziuki przypadały na koniec zimy i były wydarzeniem, które zwiastowało rychłe nadejście wiosny. Na jarmark kaziukowy przybywali kupcy z dalekich stron z towarami, które na co dzień nie były dostępne. Kuglarze, artyści, rzemieślnicy i kupcy – tworzyli malownicze, tętniące życiem miasteczko.

Kaziuki 2022: Gwar, stragany i tańce

Kaziuki 2022 w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli obędą się już w niedzielę, 3 kwietnia 2022 r. w godzinach 11-16. W skansenie czekać na nas będzie ponad 100 stanowisk z rękodziełem, regionalnym jedzeniem, pisankami, wiankami, palmami, wiklinowymi koszami i ceramiką.

Zobacz:   Jakie kwietniki wybrać do nowoczesnego wnętrza?

Ręcznie haftowane obrusy, niesamowite pisanki…

Będzie można spacerować między zabytkowymi chatami i próbować specjałów kuchni regionalnych. Na scenie wystąpią zespoły ludowe, a prowadzący zaproszą do wspólnego tańca – informują organizatorzy. Do tego liczne warsztaty, pokazy rzemiosła i ginących umiejętności.

Gdy zawitamy na kaziukowy jarmark, warto odwiedzić stoiska Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, gdzie znajdziemy haftowane ręcznie obrusy, wiklinowe koszyki, obrazy, niesamowite pisanki, które artystki przygotowują na ten dzień przez cały rok oraz palmy tworzone z poszanowaniem tradycji z naturalnych produktów.

Zobacz:   Jakie kwietniki wybrać do nowoczesnego wnętrza?

Wstęp na jarmark jest płatny 10 zł. Na miejscu jest dostępny darmowy parking. Warto zabrać ze sobą gotówkę ponieważ część rzemieślników nie ma terminali płatniczych.