Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze Ochli zaprasza w niedzielę, 3 kwietnia, na Kaziuki 2022 – cykliczną imprezę przed Świętami Wielkanocnymi.

Kaziuki 2022 w Ochli już w ten weekend
fot. ©Regioneo.pl

Historycznie Kaziuki to jarmark odpustowy odbywający się od ponad czterystu lat w Wilnie, a dziś kaziukowe jarmarki organizowane są w wielu miastach Polski. Kaziuki przypadały na koniec zimy i były wydarzeniem, które zwiastowało rychłe nadejście wiosny. Na jarmark kaziukowy przybywali kupcy z dalekich stron z towarami, które na co dzień nie były dostępne. Kuglarze, artyści, rzemieślnicy i kupcy – tworzyli malownicze, tętniące życiem miasteczko.

Kaziuki 2022: Gwar, stragany i tańce

Kaziuki 2022 w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze Ochli obędą się już w niedzielę, 3 kwietnia 2022 r. w godzinach 11-16. W skansenie czekać na nas będzie ponad 100 stanowisk z rękodziełem, regionalnym jedzeniem, pisankami, wiankami, palmami, wiklinowymi koszami i ceramiką.

Zobacz:   Bezgotówkowe Kino Objazdowe przyjeżdża do Żagania!

Ręcznie haftowane obrusy, niesamowite pisanki…

Będzie można spacerować między zabytkowymi chatami i próbować specjałów kuchni regionalnych. Na scenie wystąpią zespoły ludowe, a prowadzący zaproszą do wspólnego tańca – informują organizatorzy. Do tego liczne warsztaty, pokazy rzemiosła i ginących umiejętności.

Gdy zawitamy na kaziukowy jarmark, warto odwiedzić stoiska Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego, gdzie znajdziemy haftowane ręcznie obrusy, wiklinowe koszyki, obrazy, niesamowite pisanki, które artystki przygotowują na ten dzień przez cały rok oraz palmy tworzone z poszanowaniem tradycji z naturalnych produktów.

Zobacz:   Festyn w ZOO Görlitz

Wstęp na jarmark jest płatny 10 zł. Na miejscu jest dostępny darmowy parking. Warto zabrać ze sobą gotówkę ponieważ część rzemieślników nie ma terminali płatniczych.