Gdy sytuacja epidemiczna pozwoli na otwarcie muzeów, odwiedzającym skansen w Ochli ukaże się nowy Młyn z Sądowa. Budynek jest już prawie skończony i robi duże wrażenie.

Skansen w Ochli zachwyci. Nowy młyn z Sądowa robi duże wrażenie
Nowy Młyn z Sądowa robi duże wrażenie – fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

W stworzeniu budynku swój udział ma m.in. samorząd woj. lubuskiego, który wsparł inwestycję finansowo kwotą ponad 30 tys. zł. – Cały czas walczymy z epidemią, ale staramy się także robić wszystko, aby wspierać lubuską kulturę. Cieszę się, że mogliśmy pomóc w realizacji tej niezwykłej inwestycji – mówi wicemarszałek Łukasz Porycki.

Skansen w Ochli rozpoczął prace nad budową młyna wodnego jeszcze pod koniec 2019 r. Powstaje on nad brzegiem strumienia Galina. Obecnie budynek jest już prawie skończony, posada m.in. drewniane koło, wprawiane w ruch za pomocą wody. Dodajmy, że młyn jest współczesnym obiektem, którego konstrukcja inspirowana jest zabytkowym obiektem, zlokalizowanym w miejscowości Sądów.

Zobacz:   PSZOK w Cybince już działa

Budynek pochodził z II połowy XIX wieku, obecnie po oryginalnej konstrukcji w Sądowie pozostały jedynie niewielkie ślady. Na terenie Muzeum podczas rekonstrukcji zastosowano współczesne rozwiązania techniczne w postaci np. przeszklonych elementów ścian. W przygotowaniu jest również przeszklenie najniższego poziomu obiektu, gdzie dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego, turyści będą mogli zobaczyć część mechanizmu oraz napęd w pełnej okazałości podczas pracy, w bezpiecznych warunkach.