Działania służb przeciwko nielegalnemu obrotowi tytoniem oraz produkcji papierosów zataczają coraz szersze kręgi. W ostatnich dniach funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policjantami z zielonogórskiego Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 3 osoby w sprawie związanej z nielegalnym handlem tytoniem. Zabezpieczono ponad tonę krajanki tytoniowej oraz prawie 3,5 kg narkotyków.

wideo: materiały operacyjne lubuskiej Policji

Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze prowadzi śledztwo w ramach którego funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z zielonogórskimi policjantami z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 3 osoby, zabezpieczyli ponad tonę krajanki tytoniowej do palenia oraz prawie 3,5 kilograma narkotyków.

Zobacz również: Grupa tytoniowa rozbita. 5 osób zatrzymanych. Zabezpieczono 10 ton nielegalnego tytoniu i kradzione Audi Q7

Zobacz:   Pościg w Torzymiu: 18-latek po narkotykach chciał uniknąć kontroli drogowej

Śledztwo w sprawie nielegalnego obrotu tytoniem w ramach którego funkcjonariusze KAS wspólnie z zielonogórskim Wydziałem do walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali 3 osoby, zabezpieczyli ponad tonę krajanki tytoniowej do palenia oraz prawie 3,5 kg narkotyków prowadzone jest przez Prokuraturę Rejonową w Zielonej Górze.

Zebrany w postępowaniu materiał dowody pozwolił służbom na ustalenie, że nielegalny tytoń miałby znajdować się w jednej z pod zielonogórskich miejscowości. Po wejściu na posesję i przeszukaniu pomieszczeń gospodarczych oraz samochodów ujawniono krajankę tytoniową – prawie 1300 kg zapakowaną w worki jutowe. Ponadto w jednym z samochodów funkcjonariusz odnaleźli dwa worki z białym proszkiem – jak wykazało badanie wykonane testerem narkotykowym były to narkotyki – ponad 2 kilogramy amfetaminy oraz niemal 1,5 kg marihuany. Na miejscu zatrzymano trzech mężczyzn w wieku 26, 35 i 37-lat.

Zobacz:   T-Mobile zapowiedział wyłączenie sieci 3G w Lubuskiem. Kiedy i co to oznacza dla klientów?

Wszyscy zatrzymaniu mężczyźni usłyszeli zarzuty pomocnictwa w uchylaniu się od opodatkowania i narażenie Skarbu Państwa na uszczuplenie należnego podatku akcyzowego. Jak wyliczono, chodzi o kwotę ponad 1 miliona złotych. 35-latkowi zarzucono dodatkowo posiadanie znacznych ilości środków odurzających w celu wprowadzenia ich do obrotu. Do sformułowania tego zarzutu doprowadziło przeszukanie mieszkania mężczyzny w którym znaleziono 43 tys. zł w gotówce oraz laptopów, telefony komórkowe, karty pamięci oraz inne dowody na prowadzony przez zatrzymanych handel tytoniem i ukrywaniu środków pochodzących z tego przestępstwa.

Zobacz również: Lubuska grupa tytoniowa to przy tym pikuś. SG, CBŚP i Europol likwidują ogromną fabrykę papierosów w… Czechach

Zobacz:   20-letni diler aresztowany. Handel narkotykami był jego stałym źródłem dochodu

Wartość szacunkowa zatrzymanego tytoniu to ponad 900 tys. złotych, wartość uszczuplonego podatku akcyzowego ponad 1 mln zł., a podatku VAT to blisko 300 tys. zł. Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze po analizie zgromadzonego na obecnym etapie materiału dowodowego w tym śledztwie wystąpił do zielonogórskiego sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie 35-latka.