Policjanci z CBŚP wspólnie z Prokuraturą Rejonową w Świebodzinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się przemytem tytoniu i produkcją papierosów. Zatrzymano pięciu mężczyzn, którzy na wniosek prokuratora zostali aresztowani.

grupa tytoniowa
fot. Pixabay

Ustalenia śledztwa

Prokuratura Rejonowa w Świebodzinie wspólnie z CBŚP prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemycaniem liści tytoniu z Niemiec do Polski, gdzie były one przerabiane na krajankę tytoniową wykorzystywaną w nielegalnych fabrykach papierosów. Jak ustalili śledczy, grupa działała od 2019 r. głównie na terenie województw lubuskiego i wielkopolskiego.

Pierwsze uderzenie służb rozpoczęła likwidacja krajalni tytoniu na prywatnej posesji w woj. lubuskim. Funkcjonariusze zabezpieczyli krajankę tytoniową oraz maszyny służące do jej produkcji. Do kolejnego uderzenia w grupę przestępczą doszło w kwietniu tego roku, kiedy zatrzymano transport liści tytoniu. W samochodzie ciężarowym oficjalnie przewożącym watę do wykonywania ociepleń było ukrytych 20 europalet, na których znajdowało się ponad 6,5 tony tytoniu. Towar miał trafić do nielegalnej krajalni. Kierujący pojazdem ciężarowym z naczepą nie miał uprawnień do kierowania tego typu pojazdami. Został zatrzymany i trafił do aresztu.

Zobacz:   Nowe tablice informacyjne i edukacyjne na terenie obszarów Natura 2000 w Lubuskiem

Zobacz także: Rozbicie lubuskiej grupy tytoniowej okazało się być zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. Straż Graniczna, CBŚP przy wsparciu Europolu i współpracy międzynarodowej zlikwidowały ogromną fabrykę papierosów… w Czechach

Kolejną nielegalną krajalnię liści tytoniu zlikwidowano na posesji w okolicach Nowego Tomyśla w woj. wielkopolskim. Zabezpieczono tytoń, maszyny do rozdrabniania liści oraz suszarnię.

Zabezpieczono 10 ton nielegalnego tytoniu i odzyskano skradzione auto

W wyniku przeprowadzonej na szeroką skalę operacji, służby zabezpieczyły 10 ton nielegalnego tytoniu. Ponadto odzyskano skradziony w styczniu tego roku we Wrocławiu samochód marki AUDI Q7 o wartości 150 tys. złotych.

Zobacz:   Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej. Jaki jest stan realizacji w województwie lubuskim?

Łącznie w toku prowadzonego śledztwa zatrzymano 5 osób. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, organizowania przemytu, przemycania tytoniu oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych. W toku śledztwa zabezpieczono sprzęt i urządzenia służące do wytwarzania wyrobów tytoniowych oraz pojazdy samochodowe, które podlegać będą przepadkowi. Szacowane straty Skarbu Państwa spowodowane działalnością grupy wynoszą ponad 5 mln zł. Na wniosek prokuratora wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Czyny kwalifikowane z art. 258 par. 1 kk,(zagrożenie do 5 lat pozbawienia wolności) art. 258 par. 3 kk (zagrożenie karą do 10 lat pozbawienia wolności), art. 54 par. 1 kks, 86 par. 1 kks w zw. z art. 37 kks (zagrożone karą do 1080 stawek grzywny oraz 4 lat i 6 m-cy pozbawienia wolności), a także art. 12 a ust. 1 w zw. z art. 14 ustawy o wyrobie alkoholu etylowego i wyrobów tytoniowych (zagrożony karą do 1 roku pozbawienia wolności).