W Zielonej Górze zespół wywiadowczy Komendy Miejskiej Policji, zatrzymał na gorącym uczynku mężczyznę kradnącego katalizatory. Śledczy ustalili, że 25-letni mieszkaniec powiatu żarskiego ma na swoim koncie co najmniej osiem podobnych kradzieży. Przy zatrzymanym znaleziono również narkotyki.

wycinał katalizator
fot. Policja

Kradzieże katalizatorów to w ostatnim czasie prawdziwa plaga. W ciągu jednej nocy przestępcy potrafią zdemontować katalizatory z kilku lub nawet kilkunastu pojazdów. Najczęściej giną urządzenia z samochodów dostawczych, gdzie jeden katalizator jest wart od kilku do nawet 10 tysięcy złotych. Pomimo tego, że przestępcy działają najczęściej w nocy, w miejscach odosobnionych, a kradzież zajmuje im kilka minut, zielonogórscy policjanci mają na swoim koncie sukcesy w zatrzymywaniu przestępców na gorącym uczynku i odzyskiwaniu skradzionego mienia.

Zobacz:   19-latek po narkotykach chciał uniknąć kontroli za przekroczenie prędkości. Został zatrzymany po pościgu

Podobnie było kilka dni temu – Zielonogórscy policjanci z Zespołu Wywiadowców zatrzymali na gorącym uczynku 25-letniego mieszkańca powiatu żarskiego, który chwilę wcześniej wyciął i próbował ukraść katalizator z pojazdu Renault Megane. Straty przez niego spowodowane właściciel wycenił na co najmniej 1500 złotych. – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska. – Podczas zatrzymania i przeszukania policjanci znaleźli przy 25-latku także środki odurzające. -dodaje. Mężczyzna trafił na przesłuchanie do komendy miejskiej w Zielonej Górze.

Zobacz w Regioneo: Na początku roku kryminalni zatrzymali całą grupę odpowiedzialną za kradzieże katalizatorów z 65 samochodów w mieście. Policja poinformowała, że straty pokrzywdzonych wyniosły ponad 150 tysięcy złotych.

Zobacz:   Monitoring zarejestrował wykroczenia kierowcy taksówki na aplikację. Policja zapowiada kontrole

Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że zatrzymany 25-latek był wcześniej wielokrotnie notowany, natomiast dotychczas nie był znany policjantom zielonogórskim. W trakcie prowadzonego postępowania śledczy ustalili, że zatrzymany mężczyzna ma na swoim koncie jeszcze co najmniej 8 innych podobnych kradzieży, do których dochodziło w różnych miejscach Zielonej Góry. Policjanci ustalili, że to on jest podejrzany o kradzieże katalizatorów m.in. z osiedla Pomorskiego czy ul. Władysława IV.

25-latek został przesłuchany. Usłyszał w sumie 9 zarzutów kradzieży, a także zarzut posiadania środków odurzających. Za te przestępstwa grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci analizują podobne zdarzenia i sprawdzają czy mężczyzna nie ma na swoim koncie jeszcze innych podobnych czynów.

Zobacz:   Sypnęło śniegiem, trudne warunki drogowe w regionie