W Lubuskiem powstanie wkrótce szpital zastępczy. Dodatkowe 150 łóżek dla pacjentów z COVID-19 powstanie do końca listopada w budowanym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka – to ustalenia po spotkaniu marszałek Elżbiety Anny Polak z wojewodą lubuskim Władysławem Dajczakiem.

szpital zastępczy
fot. Pixabay

20 października marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się wojewodą Władysławem Dajczakiem, aby omówić strategię działania w dalszej walce z pandemią. Podczas spotkania uzgodniono, że szpital zastępczy, czyli dodatkowe 150 łóżek dla pacjentów z COVID-19 powstanie w budowanym Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Obiekt będzie gotowy do końca listopada.

Teraz, jak nigdy przedtem musimy być razem. Musimy pokazać naszym mieszkańcom, że ich zdrowie i życie jest najważniejsze. Samorząd województwa lubuskiego przyjął wczoraj projekt uchwały przygotowany przez zarząd w trybie nadzwyczajnym, w celu dofinansowania w trybie pilnym prac związanych z budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oraz nowowybudowaną częścią szpitala w Gorzowie, czyli hematologią i intensywną terapią. Przesunęliśmy wszystkie możliwe rezerwy i zwiększyliśmy dochody. Skierowaliśmy do tych dwóch szpitali 30 mln zł. Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, gdzie ta rezerwa powierzchni na dodatkowe łóżka zostanie wykorzystana. Wspólnie zdecydowaliśmy, że propozycja wykorzystania nowego szpitala w Zielonej Górze jest merytorycznie i obiektywnie najlepsza. Nie ma czasu na długie analizy. Trzeba to zrobić szybko. Myślę, że także dzięki deklaracji pana wojewody pozyskania dodatkowych środków finansowych na przyśpieszenie robót, w celu zakończenia inwestycji, plus te środki z budżetu oraz Unii Europejskiej pozwolą wyposażyć ten obiekt tak, żeby wyprzedzać wirusa, a nie uciekać. Zapraszamy wszystkich do współpracy – podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Chcemy wspólnie taki szpital przygotować. Dziękuję pani marszałek za tę gotowość. Od jutra na roboczo będziemy już działać w tym kierunku tak, żeby Lubuszanie wiedzieli że w zwiększonej pandemii, na koniec listopada będziemy mieli dodatkowe 150 łóżek – dodał wojewoda Dajczak.

Zobacz:   Bezpośrednie połączenie między Zieloną Górą a Wrocławiem od 9 grudnia zniknie z rozkładu

Powołany już został roboczy z pracowników urzędu marszałkowskiego oraz urzędu wojewódzkiego, który będzie koordynował prace, żeby ten szpital powstał do końca listopada tego roku. Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się dzisiaj rano.

Przypomnijmy, w związku z dramatyczną sytuacją w kraju wywołaną lawinowym wzrostem zachorowań na COVID-19 i groźbą niewydolności szpitali, które decyzją Wojewody Lubuskiego muszą przekształcać kolejne oddziały do walki z pandemią, potrzebne były konkretne i szybkie decyzje. Decyzją zarządu województwa 30 mln zł trafi do dwóch szpitali nadzorowanych przez Urząd Marszałkowski – do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze i do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.