Zimowa aura nie sparaliżowała lotniska w Babimoście. Lubuski port, jako obiekt certyfikowany zgodnie z przepisami UE, spełnia wymogi bezpieczeństwa do funkcjonowania również w zimowych warunkach.

Babimost: Lotnisko jest przygotowane na zimowe warunki
Lotnisko w Babimoście spełnia wymogi bezpieczeństwa do funkcjonowania również w zimowych warunkach – fot. Pixabay

Nowoczesny sprzęt

Dzięki nowoczesnym instrumentom operacyjnym i nawigacyjnym (ILS/DME) oraz innowacyjnemu, automatycznemu systemowi meteo (AWOS 7) lotnisko pozostaje w pełni przygotowane do obsługi wszystkich typów samolotów przez cały rok. Port już od 30 listopada funkcjonuje w ramach Akcji Zima z wytypowanym koordynatorem oraz zespołem wyspecjalizowanych pracowników. W ramach tych działań zabezpieczono: specjalistyczne zestawy do odśnieżania i odladzania statków powietrznych, rotor oraz posypywarki. Dodatkowo lotnisko środki do odladzania samolotów oraz nawierzchni drogi startowej, dróg kołowania oraz ciągów komunikacyjnych.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Ogólnopolskie regaty kajakowe i turniej tenisa stołowego. Olimpiady Specjalne 2021 w Zielonej Górze i Nowej Soli

Wiele lat temu podpisałem umowę o przejęciu lotniska i od tego czasu systematycznie inwestujemy w obiekt w Babimoście, aby mógł sprawnie funkcjonować, nawet w trudnych warunkach. Rozwój połączeń lotniczych ma istotne znaczenie dla województwa lubuskiego – mówi członek zarządu Marcin Jabłoński.

Wsparciem w okresie zmniejszonej przejrzystości powietrza jest dodatkowo system lądowania ILS. Wspomaga lądowanie samolotu, umożliwiając jego precyzyjne prowadzenie od granicy zasięgu do pewnego punktu na tzw. ścieżce schodzenia lub do punktu przyziemienia na drodze startowej. System poprawia znacząco bezpieczeństwo w trudnych warunkach pogodowych. Aktualne warunki atmosferyczne tj. niskie temperatury, pokrywa śnieżna czy oblodzenie, nie wpływają na jakość funkcjonowania lotniska w Babimoście. W bieżącym okresie zimowym w porcie nie odnotowano opóźnień lub odwołania operacji lotniczych z uwagi na warunki atmosferyczne.

📎  VIII Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego oraz XII Ogólnopolskie Regaty Kajakowe Olimpiad Specjalnych zakończone

Walka z epidemią

Województwo Lubuskie podejmuje na lotnisku szereg działań związanych z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa. W porcie lotniczym pojawił się specjalny namiot do triażu. Na chwilę obecną zabezpiecza wszystkie potrzeby związane z dodatkową powierzchnią do obsługi operacyjnej pasażerów przy uwzględnieniu wszystkich wymaganych obostrzeń.

Mimo trudnych warunków panujących w całej branży lotniczej spowodowanej epidemią COVID-19, Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost funkcjonuje nieprzerwanie od 1 czerwca ub., przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. W ubiegłym roku lotnisko obsłużyło blisko 20 tys. Urząd marszałkowski na bieżąco monitoruje sytuację lotniczą i w dalszym ciągu bierze pod uwagę rozbudowę w kolejnych latach siatki połączeń wakacyjno-czarterowej z Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost o kolejnych touroperatorów i większą ilość destynacji.

📎  Niektóre hotele i restauracje nie otworzyły się, bo brakuje pracowników

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz