Współpraca policji, oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz gorzowskiej prokuratury doprowadziła do ustalenia i przerwanie przestępczego działania lekarskiej pary. Małżeństwo lekarzy wyłudziło z NFZ aż 120 tysięcy złotych za fikcyjne wizyty lekarskie swoich pacjentów. Para usłyszała łącznie 832 zarzuty korupcyjne. Akt oskarżenia trafił już do sądu.

Małżeństwo lekarzy wyłudzało pieniądze z NFZ za fikcyjne wizyty lekarskie. Usłyszeli ponad 800 zarzutów korupcyjnych
Lekarze dopisywali fikcyjne wizyty lekarskie i świadczenia aby pobrać pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia – Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

On ginekolog, ona okulistka. Lekarska para wykonywała właściwie swoje medyczne obowiązki do pewnego czasu. Dzięki intensywnej pracy operacyjnej i śledczej policjantów z wydziału do walki z korupcją KWP w Gorzowie Wlkp. oraz współpracy z Lubuskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, możliwe było ustalenie dokładnych okoliczności, które wskazywały nie tylko na nieprawidłowości wykonywanych przez nich usług ale i działania przestępcze o charakterze korupcyjnym.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Znalazła na ulicy pieniądze. Policja znalazła właściciela zanim się zorientował, że je zgubił

W wykryciu sprawy pomocne okazało się narzędzie udostępnione przez NFZ pacjentom – Zintegrowany Informator Pacjenta (obecnie Internetowe Konto Pacjenta), które umożliwia pacjentom m.in. przegląd rozliczonych przez NFZ świadczeń udzielonych w placówkach medycznych i zgłoszenie w tym zakresie nieprawidłowości.

Brali pieniądze z NFZ za fikcyjne wizyty lekarskie

Jak udało się ustalić w trwającym kilka lat śledztwie, para lekarzy wyłudzała refundowane świadczenia ginekologiczne i okulistyczne przy wykorzystaniu danych swoich pacjentów. Lekarze dopisywali wizyty i świadczenia swoich pacjentów aby powielić ich liczbę a za kolejne fikcyjne wizyty lekarskie pobrać pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia.

📎  TOP 10 najbardziej zielonych dużych miast w Polsce. Zielona Góra w czołówce rankingu

Lekarz ginekolog kierował swoje pacjentki na badania USG w inne miejsce, gdzie pobierana za to była opłata, a te wykazywał w świadczeniach. Oulistka także wykazywała wizyty swoich pacjentów, których nie było lub też pobierała opłaty za badania, które miały być przeprowadzone darmowo. W ten sposób para lekarzy wyłudziła z Lubuskiego oddziału NFZ w Zielonej Górze blisko 120 tysięcy złotych.

Proceder trwał głównie w latach 2012-2016 i przerwany został w wyniku działań procesowych i operacyjnych podjętych przez śledczych zwalczających korupcję z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz Prokuraturę Rejonową w Gorzowie Wlkp.

📎  Remonty dróg w Lubuskiem: 10 miejsc w których czekają utrudnienia dla kierowców

Prowadzone przez lata śledztwo skutkowało przesłanym niedawno aktem oskarżenia do Sądu. Mężczyźnie postawiono 674 a kobiecie 158 zarzutów związanych z poświadczeniem nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez wyłudzenie refundowanych świadczeń medycznych, czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodów. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Podczas postępowania przygotowawczego śledczy na poczet przyszłych kar zabezpieczyli mienie tych osób w wysokości 230 tysięcy złotych.

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz