75 projektów zgłoszonych do rządowego funduszu inwestycji lokalnych, propozycje do budżetu państwa – to tylko niektóre z przykładów lubuskich zabiegów o rządowe wsparcie dla inwestycji ważnych dla regionu. O zabiegach o rządowe wsparcie podczas konferencji prasowej mówili marszałek Elżbieta Anna Polak i senator Wadim Tyszkiewicz.

Lubuskie zabiega o rządowe wsparcie. "Złożyliśmy 75 wniosków do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zostały przyjęte trzy"
Lubuskie zabiega o rządowe wsparcie. Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Samorząd województwa finansuje wiele ważnych inwestycji regionalnych ze środków budżetu województwa oraz funduszy europejskich. Dzięki tym działaniom region dynamicznie się rozwija.

Wczoraj Minister Funduszy Małgorzata Jarosińska-Jedynak potwierdziła, że region lubuski bardzo dobrze się rozwija, że mamy ósme miejsce w Polsce pod względem alokacji na nową perspektywę w przeliczeniu na osobę, zajmujemy 9. miejsce w Polsce pod względem PKB, natomiast 6. miejsce w pozyskiwaniu funduszy z programów krajowych – wymieniała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Jednak Pomimo naszej dużej aktywności, znajomości problemów regionalnych, konieczności realizacji na Ziemi Lubuskiej wielu inwestycji również z udziałem środków budżetu państwa, niestety jest to bardzo teraz utrudnione. Nasze projekty, które mogłyby być współfinansowane z programów budżetu państwa nie zyskują przychylności. Złożyliśmy 75 wniosków do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zostały przyjęte trzy. Czekamy na rozstrzygnięcie kolejnych naszych zgłoszeń – poinformowała Polak.

Zobacz:   Bezpłatne badania kolonoskopowe dla mieszkańców pięciu powiatów. Kryteria kwalifikacji

Marszałek o wsparcie poprosiła także lubuskich parlamentarzystów, w tym senatora Wadima Tyszkiewicza, który to na wniosek zarządu województwa złożył wnioski inwestycyjne o rządowe wsparcie do budżetu państwa.

– Próbujemy wspólnie walczyć o dobro naszego województwa. Lobbujemy za tym, żeby pozyskiwać środki, żeby realizować szczytne cele. Na prośbę pani marszałek złożyliśmy jako lubuscy senatorowie (Wadim Tyszkiewicz, Robert Dowhan i Władysław Komarnicki) projekty dot. województwa lubuskiego. Były dyskusje i walka w senacie, żeby te projekty przeszły. Nie wszystko o co prosiła pani marszałek udało się wpisać na listę, ponieważ byliśmy ograniczeni kwotą – nie chcieliśmy przesadzić. Złożyliśmy jednak następujące wnioski do budżetu: budowa obwodnicy Drezdenka i Kargowej, budowa mostu na Odrze w Kostrzynie, remont szpitala w Szprotawie, dofinansowanie budowy Centrum Zdrowia Matki i Dziecka w Zielonej Górze oraz dokończenie obwodnicy Nowej Soli. W senacie przyjęliśmy ten budżet. Więc cieszyliśmy się, że tak ważne inwestycje uda się zrealizować. Natomiast w Sejmie te inicjatywy zostały odrzucone, także głosami lubuskich posłów PiS – poinformował senator Wadim Tyszkiewicz.

Zobacz:   Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku działa już 15 lat

Odniósł się także do podziału środków w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych:

– Środki w jego ramach zostały podzielone uznaniowo, ich podział wzbudził ogromne oburzenie w senacie, gdzie dyskutowaliśmy na ten temat. Duże pieniądze zostały podzielone w ramach klucza partyjnego, a nie według potrzeb i oczekiwań samorządów. Moja Nowa Sól dostała oczywiście zero złotych i nie wiemy dlaczego i z jakiego klucza – przekonywał. Zapewniał także o swoim pełnym poparciu dla działań samorządu województwa oraz o walce w sprawy lubuskie w senacie.