Choć oszustwa w Internecie zdarzają się codziennie a najpopularniejsze metody wśród przestępców to oszustwa na portalach aukcyjnych oraz wyłudzenia danych logowania do kont bankowych to w dalszym ciągu zdarza się, że ktoś daje się nabrać na przekręt nigeryjski. Propozycję transferu dużej kwoty z zagranicy otrzymał 24 marca mieszkaniec Zielonej Góry.

Przekręt nigeryjski w nowym wariancie. Jak go rozpoznać?
Jak rozpoznać tzw. przekręt nigeryjski? – fot. Pixabay

Niejednokrotnie już opisywaliśmy przypadki oszustw w sieci. Zachowanie szczególnej ostrożności w Internecie podczas codziennych zakupów i przeglądania portali społecznościowych pomaga ograniczyć ryzyko zostania ofiarą internetowych oszustów, którzy czają się na nasze oszczędności. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy dostajemy propozycję transferu dużej kwoty pieniędzy napisanej łamaną polszczyzną? Właśnie taką wiadomość znalazł we wtorek, 24 marca, zielonogórzanin na swojej skrzynce mailowej.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Przekręt nigeryjski – ja go rozpoznać

Przekręt nigeryjski polega na bardzo prostej manipulacji – obietnicy szybkiego i łatwego zysku pochodzącego z podziału dużej sumy pieniędzy. Najczęściej jest to wypłata części rzekomego spadku po nieznanym krewnym z drugiego końca świata, albo znalezionej przypadkiem fortuny w czasie misji wojskowej lub wypłaty wysokiego wynagrodzenia w zamian za udział w międzynarodowym transferze środków pieniężnych.

Jeśli otrzymamy wiadomość podobną do tej, którą otrzymał mieszkaniec Zielonej Góry, możemy być niemal pewni, że staliśmy się celem oszustów i możemy z niemal całkowitą pewnością założyć, że jest to właśnie tzw. przekręt nigeryjski.

Zobacz:   Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Jakie atrakcje w Lubuskiem 17-19 września?

Mam nadzieję, że możemy pracować razem,

Witam drodzy,

Miło cię słyszeć, jestem Katie Higgins, oficer wojskowy Błękitnego Anioła Stanów Zjednoczonych. Mieszkam w Syrii. Mam nadzieję, że wszystko jest dobrze z tobą? Współpracuję z oddziałem pokojowym ONZ w Syrii w walce z terroryzmem. Każdego dnia jesteśmy atakowani przez powstańców i zamachy samochodowe w Syrii.

Podczas naszej misji ratunkowej dla jordańskiego pilota (zakładnika) w ISIS Oil Facility, miała miejsce szczególnie brutalna strzelanina w Radze, stolicy Izydy w Syrii, po pokonaniu ich natknęliśmy się na dwie skrzynie z herbami, które zawierają ogromną ilość pieniędzy, które należą do sponsorzy i zwolennicy ISIS, które, jak sądzę, były przeznaczone na zakup broni i amunicji, więc zgodziliśmy się z 9 oficerem marynarki na tę misję ratunkową, że pieniądze zostaną zamknięte i podzielone między nas wszystkich. Po tym, jak podzieliliśmy się pieniędzmi, mam w posiadaniu sumę 4,7 miliona dolarów (cztery miliony, siedemset tysięcy dolarów amerykańskich).

Zdeponowałem te pieniądze w firmie Security Cargo Company za pośrednictwem jej agenta tutaj w Syrii. Chcę, abyś został moim beneficjentem i odebrał fundusz oraz trzymał go w bezpiecznym miejscu, dopóki nie będę mógł się z tobą spotkać. To był powód, dla którego skontaktowałem się z wami, ponieważ jestem w pilnej potrzebie przeniesienia stąd tego pudełka, ponieważ planują oni wyprowadzić część żołnierzy z Syrii, a ja jestem wśród nich. Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak bezzwłocznie przenieść to pudełko w bezpieczne miejsce. Jest dla mnie jasne, że możesz się bać tej propozycji, ale chcę poinformować, że poczyniłem solidne ustalenia z firmą Security Cargo Company, która specjalizuje się w dostawach dyplomatycznych i obiecała dostarczyć fundusz metodą dyplomatyczną do dowolnego z moje wybrane miejsca docelowe.

Ta dostawa będzie obsługiwana legalnie przez firmę Security Cargo i nie będzie w tym procesie żadnego ryzyka, a pieniądze zostaną bezpiecznie zapieczętowane w skrzynce dyplomatycznej, a skrzynka dyplomatyczna zostanie dostarczona do ciebie w twoim kraju przez dyplomatę . Postanowiłem zrekompensować Ci 30% całości pieniędzy raz po tym, jak pieniądze zostaną Ci dostarczone, a reszta to mój kapitał inwestycyjny w Twoim kraju.

Tymczasem jest dla Ciebie jasne, że firma Security Cargo nie jest świadoma zawartości pudła, powiesz im tylko, że skrzynia jest skarbem Twojej rodziny, przejmiesz kontrolę i osiągniesz z nimi porozumienie co do dostarczenie pudełka do Ciebie. Zgodnie z ustawą ONZ o dostawach dyplomatycznych, Security Cargo Company posiada immunitet dyplomatyczny, który daje im prawo do przewożenia każdej przesyłki bez przeszkadzania celnikom i innym agentom ochrony na lotnisku. Wszystko jest pod kontrolą; nie ma się czym martwić.

Poczekam na wiadomość od Ciebie.

pozdrowienia
Katie.

Zobacz:   Oto Policjantikus, nowy bachusik na zielonogórskim deptaku

Polecamy: Otwórz bezpieczne konto Przekorzystne z kartą za 0 zł i zgarnij 100 zł premii za otwarcie

Choć adresatami takich wiadomości najczęściej są kobiety, to tym razem wiadomość skierowana jest do mężczyzny a fikcyjnym żołnierzem jest kobieta. Naszą czujność powinno wzbudzić niedbałe tłumaczenie przez internetowego tłumacza i brak właściwych form i słów. Przekręt nigeryjski charakteryzuje się tym, że wiadomość zawiera najczęściej ukradzione z prywatnych kont w mediach społecznościowych zdjęcia prawdziwych osób, które mają uwiarygodnić fikcyjną postać, która próbuje nas oszukać.

Pamiętajmy aby zachować czujność przy tego typu propozycjach. Choć mieszkaniec Zielonej Góry nie pozwolił się oszukać to niestety z Polski co pewien czas spływają informacje, że ktoś uległ manipulacji na tzw. przekręt nigeryjski i stracił swoje pieniądze.

Zobacz:   Wniosek o odwołanie marszałek. Trzęsienie ziemi czy burza w szklance wody?

1 komentarz

  1. Tez juz dostalem podobny e-mail od rzekomej Katie Higgins szukajacej partnera ze portalu randkowego pajeczyna, gdzie bylo zamieszczone moje ogloszenie i e-mail.. Teraz po sprawdzeniu juz wiem ze to jest Scam prawdopodobnie nigeryjski lub z tym podobnej czesci swiata.

Komentowanie tego artykułu nie jest już możliwe.