Zielonogórska drogówka od rana prowadzi dzisiaj działania prewencyjne „Kaskada”. Na kaskadowe kontrole prędkości kierowcy mogą natrafić na drogach krajowych nr 27 i nr 32 aż do godziny 22:00.

Kaskadowe kontrole prędkości. Gdzie spotkamy patrole 15 kwietnia?
fot. KMP w Zielonej Górze

Kaskadowe kontrole prędkości charakteryzują się tym, że policyjne patrole rozmieszczone są co kilka kilometrów po obu stronach drogi i mają za zadanie zatrzymywać piratów drogowych stwarzających zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
 
Już od godziny 6:00 rano w czwartek, 15 kwietnia, w związku z działaniami „Kaskada” na drogach powiatu zielonogórskiego pojawiło się znacznie więcej patroli ruchu drogowego w oznakowanych radiowozach, a także nieoznakowane samochody z wideorejestratorami. Zielonogórscy policjanci wykorzystują w działaniach nowy laserowy miernik prędkości, który pozwala również na zarejestrowanie obrazu.
 
Kaskadowe kontrole prędkości organizowane są w celu zapewnienia bezpieczeństwa szczególnie na drogach o dużym natężeniu ruchu, a także dlatego, że wielu kierowców łamie przepisy i znacznie przekracza dozwoloną prędkość nie zważając na ryzyko i groźne konsekwencje. Policjanci drogówki zwracają szczególną uwagę właśnie na przekraczanie dopuszczalnej prędkości, co jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach. Ponadto sprawdzają także w bazach danych dane kierującego i pojazdu, stan techniczny oraz kontrolują stan trzeźwości kierowców.