Bank Mleka Kobiecego przy Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze pilnie poszukuje dawczyń. Jak informuje lecznica, zapasy tego „cudownego leku” jakim jest mleko kobiece, starczą jeszcze na około miesiąc lub dwa, a w ubiegłym tygodniu ostatnia z dawczyń zrezygnowała.

Szpital Uniwersytecki: pilnie potrzebne mleko kobiece. Ważny apel do mam
fot. Pixabay

Komu potrzebne jest mleko kobiece?

Bank Mleka Kobiecego w zielonogórskim szpitalu powstał dwa lata temu. Jest to, jak do tej pory, jedyny taki bank w regionie. To laboratorium, które zajmuje się pozyskiwaniem mleka kobiecego od Honorowych Dawczyń. Mleko jest bezpiecznie przechowywane, pasteryzowane i kontrolowane, aby było odpowiednim pokarmem dla małych pacjentów.

Mleko kobiece służy głównie wszystkim wcześniakom, których mamy z różnych powodów nie mogą karmić. Jak podkreśla kierownik oddziału neonatologii lek. Marzena Michalak-Kloc, karmienie naturalnym pokarmem, nawet jeśli jest to mleko innej mamy, niemal w 100 procentach zapobiega martwiczemu zapaleniu jelit, które dla skrajnych wcześniaków bywa śmiertelne.

Zobacz:   Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+, na liście znalazły także lubuskie licea

Efekty jego stosowania są rewelacyjne. Widać je choćby na przykładzie 2020 r., kiedy to w Szpitalu Uniwersyteckim urodziło się 1449 dzieci, z czego 303 to wcześniaki (w tym 20 poniżej 1 kg wagi, czyli tzw. skrajne). Nie przeżył tylko jeden malutki pacjent z poważnymi wadami letalnymi.

Chętne panie proszone są o kontakt z biotechnologiem, Karoliną Kołaczkiewicz, w godz. 7.00-15.00 w dniach 5, 6, 8, 12, 13 lub 20 maja pod numerem tel. 603 563 716 lub 68 329 64 29.

Mleko kobiece i karmienie piersią

Wyłączne karmienie piersią jest najlepszym i rekomendowanym sposobem żywienia niemowląt przez pierwsze 6 miesięcy życia. Jest precyzyjnie dostosowane do potrzeb żywieniowych dziecka na różnych etapach rozwoju.

Zobacz:   750 tys. zł na szczepienia przeciwko grypie dla lubuskich seniorów

W przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych, z ciąż i porodów wysokiego ryzyka karmienie naturalne jest szczególnie istotne. WHO i UNICEF, Amerykańska Akademia Pediatrii oraz naukowe towarzystwa żywieniowe uznały nadrzędność pokarmu matki w żywieniu dziecka przedwcześnie urodzonego w stosunku do mieszanek sztucznych opartych na mleku krowim.

Wśród zalet karmienia wcześniaków i dzieci chorych mlekiem kobiecym wyróżnia się następujące korzyści:

  • szybsze dojrzewanie jelit, dzięki obecności w pokarmie czynników troficznych i aktywnych enzymów
  • lepsza tolerancja pokarmu, co umożliwia skrócenie czasu żywienia pozajelitowego i szybsze usunięcie cewników centralnych
  • skrócenie czasu opróżnienia żołądka
  • zmniejszone ryzyko wstąpienia martwiczego zapalenia jelit, sepsy oraz innych zakażeń
  • prawidłowe wzrastanie, w tym znaczenie lepszy rozwój i dojrzewanie siatkówki oka – profilaktyka retinopatii wcześniaczej
  • lepszy rozwój zdolności poznawczych, w tym uzyskanie lepszego wskaźnika IQ w przyszłości
  • zmniejszone ryzyko wstąpienia chorób serca, anemii, alergii, cukrzycy w przyszłości
  • działanie przeciwnowotworowe
Zobacz:   #OdraNasŁączy. Pierwsza międzynarodowa Akcja Czysta Odra własnie ruszyła

Flora bakteryjna pokarmu kobiecego jest unikalnym i nieodzownym elementem dobrostanu dziecka tzw. mikrobiom.