↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Wszystkich Świętych i Zaduszki to święta głęboko zakorzenione w polskiej tradycji. Od wieków pochylamy się nad grobami zmarłych, zapalamy znicze, składamy kwiaty. Pielęgnowanie pamięci to wyznacznik naszej tożsamości, nośnik wartości przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Powspominajmy zatem tych, którzy żyli wśród nas, byli znani i szanowani w swoich środowiskach pracy oraz działalności społecznej. Lubuszanie którzy odeszli w tym roku.

Lubuszanie, którzy odeszli w tym roku. Wspominamy tych, których już nie ma wśród nas
fot. Pixabay

Jolanta Fedak

Jolanta Fedak pełniła funkcję Wicemarszałka Województwa Lubuskiego w latach 1998-2001, Członka Zarządu Województwa Lubuskiego w latach 2006-2007, Wicewojewody Lubuskiego w latach 2001-2003 oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej w latach 2007-2011. Była wiceprezeską, a następnie członkiem Naczelnego Komitetu Wykonawczego Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz od 12 lat prezeską lubuskich struktur PSL. Zmarła 31 grudnia 2020 r.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

7 stycznia rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych pożegnali posłankę na Sejm RP Jolantę Fedak. Uroczystości miały charakter państwowy. Jolanta Fedak została pośmiertnie odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Biskup Adam Dyczkowski 

Jako biskup diecezjalny w latach 1993-2007 kierował diecezją zielonogórsko-gorzowską. To właśnie biskup Adam Dyczkowski w 1998 roku zaprosił ówczesnych parlamentarzystów do Paradyża, gdzie podpisany został list do premiera Buzka w sprawie utworzenia województwa lubuskiego. Umowa paradyska stała się symbolem starań, ponad podziałami politycznymi i regionalnymi, o powstanie samodzielnego woj. lubuskiego.

Na czas posługi bp. Adama Dyczkowskiego przypadły także inne istotne wydarzenia w życiu diecezji, takie jak obchody 50-lecia polskiej administracji kościelnej w Gorzowie Wlkp. (1995 r.), wizyta papieża Jana Pawła II (1997 r.), rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty (2002 r.) oraz tysiąclecie śmierci pierwszych męczenników Polski w Międzyrzeczu (2003 r.). W diecezji utworzył Stowarzyszenie Rodzin Katolickich (1993), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (1994) i Akcję Katolicką (1994). W 1994 przeprowadził Diecezjalny Kongres Rodzin.

W 2019 roku – w jubileusz 30-lecia wolnej Polski odebrał z rąk marszałek Elżbiety Anny Polak tytuł Człowieka 30-lecia Wolnej Polski, przyznany przez kapitułę, w skład której weszli wybitni przedstawiciele wszystkich środowisk.

Andrzej Kawala

Wieloletni dyrektor Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie. Od lat 80 był nierozerwalnie związany z najstarszym polskim festiwalem filmowym „Lubuskie Lato Filmowe”, którego był dyrektorem. To dzięki niemu Lubuszanie co roku w Łagowie mogli poczuć magię kina. W tym roku przygotowywał 50 – jubileuszową edycję.

Andrzej Kawala urodził się 28 października 1952 r. Miał 68 lat. W 2006 roku nagrodzony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2011 roku uhonorowany odznaką „Za zasługi dla województwa lubuskiego”.

Grzegorz Jankowski

Długoletni burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego oraz dyrektor departamentu infrastruktury i komunikacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego w latach 2011-2013. Stał na czele Zrzeszenia Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Lubuskiego. Pochodził z Poznania, ukończył Uniwersytet Adama Mickiewicza. Pod Nowogród przyjechał w latach 80.

Zofia Zadrożna

Przez lata była ordynatorem oddziałów szpitala w Gorzowie Wlkp. Pracę w gorzowskim szpitalu rozpoczęła w 1961 r. W połowie lat 80. została wojewódzkim specjalistą ds. chorób wewnętrznych. W 1993 r. została ordynatorem dwóch połączonych oddziałów chorób wewnętrznych w szpitalu przy ul. Warszawskiej. Funkcję ordynatora pełniła nieprzerwanie do lipca 200 r. Następnie pełniła funkcję ordynatora oddziału chorób wewnętrznych, nadciśnienia tętniczego, endokrynologii.    

Michał Morżak

Wieloletni Wójt gminy Lipinki Łużyckie

Rafał Gajewski

Wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zielonej Górze.

Jan Gaszewski

Dyrektor Generalny Fundacji Wzajemnej Pomocy Arka prowadzącej schroniska samopomocowe w województwie lubuskim.

- REKLAMA -